- 655 gelijke vuursnelheid kan verkrijgen (minstens het dubbele van die des gewonen achterladers); terwijl uitmuntende ballistische eigen schappen, eenvoud in samenstelling, gering gewicht, stevigheid, wei nig kosten, enz. het ten volle geschikt doen zijn voor oorlogshand- vuurwapen. Nauwkeurig de grenzen te bepalen betreffende het gebruik van het geweervuur in 't gevecht is onmogelijk. Zij toch hangen af van de ballistische eigenschappen en de vuursnelheid van het wapen, van de afstanden tot en de afmetingen van het doel, van de bekwaamheid der schutters, van den aard en den vorm van het terrein, benevens van atmospherische invloeden. Verder dient er rekening gehouden te worden met het moreel, en de meerdere of mindere mate van vermoeidheid der manschappen, benevens met de hoeveelheid munitie waarover zij beschikken kunnen. (1) Bij dit alles treedt het enkele geweer, gebruikt door den soldaat, op den achtergrondmen heeft meer te doen met een aantal geweren in handen van personen die door een samenloop van omstandigheden, hun wapen geheel anders bezigen dan het hun geleerd iszoodat nagenoeg alle raakschoten in den oorlog beschouwd kunnen worden als te zijn toevallige treffers. Slechts dan als een troep, zonder pas te voren hevige indrukken ontvangen te hebben, in vuurgevecht komt, kan er sprake van zijn, dat er behoorlijk gericht wordt. Dergelijk geval kan bijv. plaats hebben als manschappen, die iu hinderlaag liggen, onverwachts op den vijand vuren. Het bovenstaande heeft natuurlijk geen betrekking op Transvaalsche boeren, of op jagers uit Tyrol of Zwitserland; personen, die gewoon zijn te midden van allerlei gevaren op een zich bewegend doel te schieten. In het onlangs verschenen eerste gedeelte van het tweede deel van het bekende werk „Die Repetir-gewehre(2) vindt men de volgende bijzonderheden aangaande de tegenwoordige repeteer-wapenen Hun algemeen doel is de grootst mogelijke vermeerdering der vuur snelheid voor bepaalde, tactisch beslissende oogenblikkèn, of met an dere woorden, de meest mogelijke verkorting der crisis, die na elk (1) Reg-Iement sur l'instruction de tir. Paris. 1883. bl. 311. (2) „Die Repetir-Gewehre". Zweiter Band. 1. Heft. Prijs in Nederland f 1,85.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 666