657 door tijden van rust, die in lengte verschillen, en dienen kunnen om de orde en de kalmte te herstellen; men laat den rook wegtrekken, en houdt zich bezig met het overbrengen der bevelen aangaande het doel, dat beschoten, benevens het vizier, dat gebruikt moet worden. Zoodoende neemt men zijn toevlucht tot een vuren bij tusschenpoo- zen, waarvan de plotselinge en krachtige uitwerking evenzeer pas sen bij een beslissend- en een schijn- als bij een verdedigend gevecht." „Terwijl het repeteer-geweer werkelijk gevaar op kan leveren voor een troep, die geoefend is in het aanhoudend schieten zou het inte gendeel in zekere mate de leiding gemakkeljjk maken van het vuur eener infanterie, die door oefeningen in vredestijd gewend is slechts van het vuren bij tusschenpoozen gebruik te maken. Gedurende het vuren met een repeteer-geweer, ontstaan er werkelijk geheel natuur lijke tijden van rust, aangezien, zoodra het magazijn leeg geschoten is, de soldaat wel verplicht is met schieten op te houden, om het op nieuw te vullen, of bij een los magazijn, dit door een ander te vervangen." In bovenstaand fragment van een opstel, met welks inhoud wij ons ten volle vereenigen is dus geen sprake van een gebruik van het magazijnsvuur alleen in de beslissende oogenblikken van den strijd; tenzij men de beteekenis van het woord beslissend zeer ver wil uit strekken. Men bezigt dit vuur bij tusschenpoozen in die tijdperken, waarin men de meeste uitwerking er van denkt te krijgen. Deze tijdperken kunnen langer zijn dan de tijd, noodig om de lading van één magazijn te verschietenen gaat men daarna over tot het bezigen van het geweer als enkellader, dan zal zoodoende het vuur veel minder hevig worden, iets dat op korte afstanden van den vijand nadeelig zal werken op het moreel onzer troepen. Men houde hierbij in 't oog, dat de vuursnelheid van den gewonen achterlader in 't werkelijk gevecht veel minder is dan op 't schietter- rein; aangezien in den strijd, door overspanning en vermoeidheid, de bewegingen der lading niet vlug gaaneen gebrek, dat zich in veel geringere mate zal doen gevoelen, wanneer men gebruik maakt van het magazijn van een repeteer-geweer. Om deze redenen is 't van belang een stelsel van repeteer-geweren

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 668