659 meestal niet horizontaal tegen den schouder, doch onder eene ver heffing van eenige graden, omdat, in verband met de kromming der kolf, deze houding gemakkelijker is dan de horizontale. In hevige gevechten op korte afstanden wordt het geweer soms niet meer in den aanslag gebracht, doch in de positie van „vaardig afgeschoten. Ook is 't een bekend feit, dat vele manschappen, die in een gevecht van achter eene dekking vuren, zoodra er terug geschoten wordt, hun hoofd niet meer boven de dekking uitsteken om behoorlijk te richten; zij schieten alleen hun geweer in den blinde af, in de richting van den vijand. Een en ander is oorzaak, dat het grootste aantal der kogels over de hoofden der vijanden gaat, en het geweervuur der tegenwoordige achterladers in open terrein het meeste nadeel toebrengt op afstanden van 2000 tot 600 pas, aangezien tusschen deze afstanden de niet gerichte schoten te recht komen. In een der laatst verschenen nummers van het „Bulletin de la reunion des officierslazen wij een artikel van een Fransch officier, geschreven naar aanleiding der overwinningen, die de Mahdi in Soedan op de Egyptische troepen behaald heeft. Deze opstandelingen waren meest allen slechts van schild en lans voorzien, en de Egyptenaren daar entegen van goede achterladersnu geeft genoemde officier den raad in Frankrijk geen repeteer-geweer in te voeren, maar in 't vervolg den vijand alleen met de bajonet aan te vallen. Dit voorstel is nog zoo dwaas niet, als men namelijk te doen heeft met vijanden even slecht geoefend en even laf als de Egyptenaren. Tegenover andere troepen zou deze manier van vechten niet aan te bevelen zijn, omdat de vijand op ons vurende zonder zelf beschoten te worden, een gericht geweervuur zou afgeven. Bij het lezen van de geschiedenis onzer Indische oorlogen hebben wij de opmerking gemaakt, dat in vroeger tijd land- en zeemacht met weinig middelen veel meer uitrichtten dan tegenwoordig plaats heeft. Waren onze voorouders dapperder en meer gehard dan het tegen woordige geslacht? Zijn onze Inlandsche vijanden geduchter geworden Of zijn de telegraaf, en de versnelde gemeenschapsmiddelen hieraan

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 670