660 schuldaangezien de handen der bevelhebbers daardoor ge bonden worden, en soms personen mede gaan commandeeren, die behalve dat zij geene militairen zijn, zich ver van het oorlogsterrein bevinden Een der redenen, waarom er vroeger met weinig middelen meer werd uitgericht dan in den hedendaagschen tijdis naar wij gelooven, hierin gelegen dat thans, met onze verdragende geweren, het vuur dikwijls geopend wordt op afstanden, die te groot zijn om, in ver band met de dicht begroeide Indische terreinenen de uitmuntende wijze, waarop onze vijanden daarvan partij weten te trekken om zich te dekken, veel uitwerking van dit schieten te kunnen verkrijgen. Vroeger werd er alleen op korte afstanden geschoten. Wij nemen aan, dat de verhouding tusschen den trap van volmaking waarop zich de bewapening onzer Inlandsche vijanden bevindten die waarop onze eigene bewapening staat, nagenoeg dezelfde is gebleven, of wellicht in ons voordeel veranderd is. Het vuur, op groote afstanden geopend, zal onzen vijanden weinig verliezen toebrengen, maar verzwakt tijdelijk hun moreel, en is zoo doende naar onze meening oorzaak dat de vijanddie ons tijdens den opmarsch hevig beschoot, dikwijls het hazenpad kiest zoodra de eigenlijke aanval plaats heeft. Om een guerilla oorlog te doen eindi gen is het niet voldoende, dat terreinvoorwerpenversterkingen of stellingen vermeesterd worden men moet daartoe den vijand gevoelige verliezen toebrengen. Hij zou vermoedelijk in vele gevallen stand gehouden hebben, indien onze troepen in plaats van op groote af standen het vijandelijk vuur te beantwoordener zich tegen beveiligd hadden door eene doelmatige formatie en door gebruik te maken van elke dekking, die het terrein oplevert. Ons snelvuur daarna ge durende den aanval, bij tusschenpoozen op korte afstanden afgegeven, zou eene geduchte uitwerking te weeg kunnen brengen. Bij eene dergelijke wijze van aanval kan het repeteer-geweer groot nut hebbenvooral wanneer gebruik gemaakt wordt van een kartets patroon. De soldaat zou zich sterk gevoelen door de wetenschap dat hij een wapen heeft waarmede hij een aantal schoten achtereen kan doenzonder telkens een patroon uit de tasch te moeten nemenen waarvan het leeggeschoten magazijn door een gevuld vervangen kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 671