661 worden in denzelfden tijd, waarin men het gewone achterland geweer met slechts één patroon laadt. Niemand zal tegenspreken, dat ook een zoodanig wapen veel nut kan hebbenwanneer men door den vijand overvallen wordt. Bij de groote bedrevenheiddie onze Inlandsclie vijanden hebben in 't gebruik van klewang en lans, is een bajonet-aanval onzer troe pen niet aan te bevelen. De eigenschappen, die een geweer als stootwapen bezit, waren vroeger hoofdvereischtenwaarmede rekening gehouden moest worden, daar toen iedere strijd door een gevecht met blanke wapenen be- list werd. Naarmate echter de vuursnelheid van 't geweer toenam, trad de bajonet hoe langer hoe meer op den achtergrond. Slechts bij gebrek aan munitie behoort men thans nog het geweer als stoot wapen te bezigen. De krijgsgeschiedenisdie men beschouwen kan als den toetssteenwaarop alle theorieën omtrent militaire onderwer pen beproefd moeten worden, bewijst ook, dat de bajonet in de Europeescke oorlogen thans een ondergeschikte rol vervult. In 't jaar 1866 hadden de Pruisen bijv. slechts zeer weinig gewonden door bajonetsteken (0,4 pet); terwijl in den slag bij Gravelotte het aantal verwondingen der Duitschers door sabels, lansen en bajonet tenslechts 1 pet. van het geheele verlies bedroeg. Aan de plaatsing van de bajonet op 't geweer is dit nadeel ver bonden dat daardoor het gewicht van laatstgenoemd wapen vermeer derd wordt op een voor den soldaat zeer onvoordeelige wijze; bovendien kan zulks hem in zijne bewegingen hinderen. Na de invoering van een repeteer-geweer schijnt het ons niet lan ger noodig de bajonet voortdurend op 't geweer te hebben, zelfs niet voor troependie strijden moeten op een terreinbedekt met weelderigen en deels ondoordringbaren plantengroeitegen een vijand, die uiterst bedreven is in 't gebruik van blanke wapenen. "Vrees voor munitie-verspilling bij de invoering van een repeteer geweer behoeft niet te bestaanwanneer men namelijk gebruik maakt van het vuren bij tusschenpoozen. De soldaat zelf is verstandig genoeg om te weten, dat, zoodra zijn patronen verschoten zijn, hij nagenoeg weerloos is. Zoolang het veelvuldig schieten niet door de meerderen bevolen wordtgeloo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 672