664 "Wij dienden van 1866 tot 1876 in West-Indië en hebben de werking der garnizoens bakkerijen kunnen nagaan; wij durven die inrichtingen aanbevelen, ook uit een financieel oogpunt. Zelfs op posten van 25 militairen werd uit deze bakkerijen goed en goedkoop brood verkregen. In vroegeren tijd zeer lang geleden, werd in W. I. de leve ring van het brood, even als dit thans nog hier geschiedt, in het openbaar aanbesteedlater bleef men nog wel vasthouden aan het beginsel van aanbestedendoch bedong er bijdat de bereiding binnen het fort Zeelandia, in eene daartoe opgerichte bakkerij moest plaats hebben, ten einde controle te kunnen uitoefenen op den aannemer. Nadat echter gebleken was, dat men geene voldoende waarborgen had, dat de controle behoorlijk kon uitgeoe fend worden, verliet men dit stelsel, en nam de broodbereiding in eigen (militair) beheer over. En de resultaten mogen schitterend heeten. Het spreekt van zelf, dat de marktprijzen, van zoo vele omstandigheden afhankelijk, kuunen rijzen of dalen, en de prijs van het brood nu eens énorm hoog zal komen te staan, dan weêr zeer laag, doch gedurende het tienjarig tijdvak van ons verblijf in W. I. hebben wij den prijs van een kilogram brood het bedrag van f 0.165 niet zien overschrijden. Het meel werd uit Amerika aangevoerd en na eene drieledige keuring aan de bakkerijen verstrekt. De keuring geschiedde n.l. 1°. door eene Commissie van twee troepen officieren en een offi cier van gezondheidde Commissie werd bijgestaan dooi den korporaal bakker, als adviseur. 2°. door een chemisch onderzoek, uit eene hoeveelheid meel, door de Commissie sub 1 bedoeld, aan de Militaire Apotheek ver zegeld toegezonden. Dit moest telkens plaats hebben, wanneer 3°. een f proef baksel van 5 a 6 vaten meel in de garnizoens bakkerij, door den militairen bakker tot brood verbakken, geen brood opleverde, dat in alle opzichten aan de eischen van goed en sma kelijk brood voldeed. Ook dan wanneer de beide eerste onderzoeken een gunstigen uitslag hadden, en het sub 3 vermelde mislukte, mocht de Commissie het geleverde meel afkeuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 675