665 - Eenmaal goedgekeurd, werd liet meel aan de Officieren-adminis trateuren der garnizoens bakkerijen geleverd, en verstrekten deze dagelijksnaar gelang der behoefte, voor hospitalen, troepen en Offi cieren (den laatsten tegen betaling) het benoodigde meel aan de bakkers. Een vat meel van 90 K. G. moet 120 K. G. brood opleveren. Dit komt ongeveer overeen met de opgave van Jozé; versch meel levert iets meer op, soms 125 K. G., doch minder dan 120 K. G. werd door ons nooit verkregen. De prijs van f 0.16s per K. G. wettige het denkbeeld niet, dat in W. J. het brood voor den troep uit maïsmeel werd bereid. Dit laatste is aan de kleur kennelijk te onderscheiden van tarwemeel. Uit het maïsmeel wordt geen brood verkregen, dat wij gewoon zijn „luchtig" brood te noemen. Hop was het gewone gistmiddel, dat in onze W. I. bakkerijen werd gebruikt. Wij zeiden reeds, dat een officier elke bakkerij beheerde. Aan dezen waren, naar gelang van de sterkte van het garnizoen, bakkers en handlangers toegevoegd. Te fort Zeelandia b.v. had men 1 baas bakker (korporaal) met 4 handlangers (soldaten)te fort Amsterdam 1 baas "bakker (soldaat) en 3 handlangers (ook soldaten). Op de kleinere posten 1 baas bakker met één en soms géén handlanger; allen genoten eene kleine toelagedie bij de berekening van den prijs van het brood, niet buiten beschouwing bleef. De hoeveelheid brood welke als ration per dag aan ieder man verstrekt wordt in onze W. I. koloniën bedraagt 0,5 Kilogram, d. w. z. het brood moet bij de distributie, d. i. koud zijnde 0,5 K. G. wegen anders dus dan hier te lande. Bij deze regeling erlangde de soldaat in W. I. zeer goed brood brood van betere qualiteit, dan men bij particuliere bakkers kon be komen; terwijl de uitgaven daarvoor minder bedroegen, dan hetgeen in deze Kolonie wordt besteed. Wij hebben hieraan niets meer toe te voegen; alleen drukken wij den wensch uit, dat onze Intendance Jozé's voorstellen eene proef neming waardig keure. S. de la Parra, Kapt. der Inf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 676