679 Moge al de schrijver in zijne vizierverachtende conclusiën te ver gaan, zooveel is zeker, dat het te hoog richten uit gemakzucht of natuurlijke neiging, en het geen of minder goed gebruik maken van het vizier uit zenuwachtigheid of onkunde, hij het Inlandsch element van ons leger, dat zoowel physiek als intellectueel zoo weinig in staat is om zonder zeer grondige en langdurige oefening het tegenwoordig geweer als schiet wapen te behandelen, veel meer dan in Europa te verwachten is. Onze kameraden te Atjeh kunnen daarvan meepraten. Zonder den schrijver toe te geven dat het vizier tamelijk overbodig is, behoort zeer zeker met het oog op den lnlandschen soldaat als eerste eisch aan het vizier in Indië te worden gesteld dat het in hooge mate eenvoudig moet zijn om er in de practijk nut van te hebben. Hopen wij dat de commissie die thans sedert eenige maanden te Mees- ter-Cornelis omtrent de doelmatigste inrichting van het vizier voor het Beaumont-geweer proeven neemt, ons met een dergelijk eenvoudig vizier moge verrassen. Vuuruitwerhing der tegenivoordige veld-artillerie. In eene het vorig jaar verschenen brochure over de leiding van de artillerie bij manoeuvres en in het gevecht geeft een ongenoemd duitsch hoofdofficier der artillerie zijne beschouwingen over dat onderwerp, die in hooge mate de aandacht der vakmannen hebben getrokken. Wat vol gens den schrijver van de tegenwoordige veldartillerie kan verwaeht worden dus ook van onze Indische stalen veldkanonnen is waarlijk niet gering. Elke veldbatterij van den tegenwoordigen tijd, zegt hij, kan binnen den tijd van een kwartier uur le. tot op 4000 meters, eene troepenmacht ter sterkte van minstens één regiment, in marsch colonne of rendez- vous formatie, dwingen om van stelling te veranderen of zich te deploijeeren. 2e. tot op 3000 meters elke bataljons-colonne verplichten zich te deploijeeren. 3e. tot op 2000 meters eiken in stelling staanden tegenstander buiten gevecht stellen, wiens front niet breeder is dan 120 meters. 4<\ van 2000 tot 1000 meters elke infanteriemacht tegenhouden, wier front niet breeder is dan 120 meters. 5e. tot op 1000 meters het kleinste doel vernielen. Na de eerste schoten kan geene infanterie meer, met een gericht vuur, antwoorden-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 690