681 daardoor waarschijnlijk niet worden vertraagd, daar toch het worpvuur uit veldgeschut in het algemeen weinig waarde heeft en de lengte sprei dingen, bij het werpen uit den bedoelden vuurmond in 't bijzonder, die bij het schieten met den zelfden vuurmond in hooge mate overtreffen, zóó zelfs dat zij ongeveer gelijk zijn aan die van ons tegenwoordig voorlaad-bergkanon. Fransch koloniaal leger. Eeeds geruimen tijd zijn in Frankrijk plannen in overweging tot orga nisatie van een afzonderlijk leger, bestemd voor de koloniën. Yolgens den Speetateur Militaire is eene definitieve regeling echter uitgesteld tot na den afloop der Tonkin-expeditie. In afwachting daarvan is eene wet voorgesteld om vrijwillige engage menten te sluiten met toekenning van handgeld. Op de werving van vreemdelingen voor het Nederlandsch-Indisch leger zal deze maatregel misschien niet zonder invloed zijn. De patroon met drie kogels. Eene dergelijke patroon waarvan het denkbeeld niet nieuw is is in 1883 te Versailles beproefd. De kogels van deze patroon verlaten achter elkander het geweer, hetgeen bij het vuren op 200 M. afstand, door een driemaal herhaalden aanslag tegen de schijf, voor het oor zeer duidelijk is waar te nemen. De sprei ding der kogels wordt veroorzaakt door hun verschil in gewicht en in gedaante, factoren die beide invloed uitoefenen op den luchttegenstand op elk afzonderlijk projectiel. De terugstoot is betrekkelijk zwak, hetgeen zich laat verklaren door het opvolgend verlaten van den loop door de kogels. Bij eene proef met 6 patronen, dus 18 kogels, op 100 en 200 M. afstand, troffen alle kogels de schijf waarvan de afmetingen waren op 100 M. 0,56 M. breedte en 1,14 hoogte, op 200 M. 0,66 1,00 De beschikbare middelen lieten niet toe op grooteren afstand te schieten, maar de geringe afwijkingen op 100 en 200 M. gaven de hoop dat het schieten, onder gunstige omstandigheden, tot op minstens 400 M. zou kunnen worden voortgezet. Aanlooding in den loop werd niet waargenomen. Bij de invoering van de patroon met drie kogels zou ieder man daarvan een zeker aantal als reserve patronen bij zich moeten hebben, om

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 692