682 die alleen te bezigen op korte afstanden, wanneer men door een stout- moedigen vijand hevig wordt aangevallen. Eene vergelijking tusschen een gewonen achterlader, bij gebruik van patronen met drie kogels, en een repeteergeweer, leidt tot de volgende resultaten 1. De invoering van een repeteergeweer vereischt eene zeer groote geldelijke uitgave, brengt tengevolge der veranderde bewapening eene tijdelijke paralijseering van de strijdkrachten met zich en dwingt daar door de militaire vorming van den soldaat gedeeltelijk weder van voren af aan te beginnen. De invoering eener patroon met drie kogels leidt slechts tot eene gewij zigde fabricatie, waarvan de kosten gering zijn. 2. Het repeteergeweer is zwaar, het onderhoud vereischt veel zorg. 3. Met het repeteergeweer kan men slechts tweemaal zooveel kogels schieten als met den gewonen achterlader met de patroon met drie kogels, driemaal zooveel. 4. Het heet worden van het repeteergeweer heeft vele nadeelen ten gevolgebij de patroon met drie kogels is dit nadeel driemaal zoo gering. 5. Om deze reden en wegens het zwakke recuul bij de patroon met drie kogels, wordt de schutter belangrijk minder vermoeid. 6. Het verhoogde moreel van den soldaat, dat een gevolg zal zijn van de invoering van een repeteergeweer, wordt in dezelfde, zoo niet in hoogere mate verkregen bij de invoering eener patroon met drie kogels, want terwijl in het eerste geval de schutter in staat is met grooter snelheid te vuren, zoo is hij zich in het andere geval bewust dat hij, zonder zich bijzonder te haasten, driemaal zooveel projectielen naar den vijand kan zenden. Streffleurs Oust, Mil. ZeitungJuli 83.) De Abel granaat. Van de eigenschap van het water dat het niet samendrukbaar is en een daarop uitgeoefende druk zich onmiddelijk naar alle richtingen voort plant heeft Prof. Abel gebruik gemaakt om granaten met water en eene kleine hoeveelheid schietkatoen te vullen. Uit de daarmede genomen proeven blijkt dat het aantal springstukken zeer aanzienlijk wordt vermeerderd, zoodat zij de granaatkartetsen zouden kunnen vervangen. (Sclnveiz. Art. u. Genie.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 693