58 Maar aangenomen zelfs, dat de tijd beschikbaar ware, dan nog zijn er twee beweegredenen, die het door den kapitein Yan Dam vanlsselt bedoelde nadeel van geene waarde maken: le zal men in het slagge woel niet weten of de op groote afstanden vallende salvo's, die door kruitdamp dikwijls alleen hoorbaar, of noch hoorbaar, noch zichtbaar zijn, voor de afdeeling, die men commandeert, bestemd zijn; 2e zal de tegenpartij, die het doel gemakkelijk volgt, de afdeeling, die tracht te ontkomen, zoo niet verliezen berokkenen door vuur, dan toch ze ker moreel groot nadeel doen. Bovendien is een groot nadeel van de theorie van den kapitein Yan Dam van Isselt, dat druppels nooit den indruk van slagre gen maken, al valt ook dezelfde hoeveelheid water. Wanneer wij de goede denkbeelden over het vuren op groote afstanden van de meest bekende schrijvers samenvatten, dan komen ze ongeveer op het volgende neer: In de eerste plaats moeten de wapens er voor ingericht zijn, waarbij het groote nadeel komt, dat om er, met het oog op de tegenwoor dige hulpmiddelen, volledig geschikt voor te zijn, het geweer een vizier van den Russischen kolonel Yon Tralow moet hebben, dat door den Belgischen inspecteur van draagbare wapenen Halkin verbeterd is. Haar de beschrijving te oordeelenweegt dit vizier echter eenige honderden grammen. Slechts de geweren Martiny-Henry Engelsch en Jarmann Zweedschzijn voldoende geschikt voor het vuren op groote afstandenhet eerste toevallighet tweede naar de eischen van den tegenwoordigen tijd daarvoor vervaardigd. De meeste mogend heden hebben hare geweren er thans voor ingerichtbij enkele legers zelfs met nadeel voor het wapen. De voorstanders wijzen verder op de verkregene resultaten in 1870 en 1877 door troepen, die er niet in geoefend waren en niet be hoorlijk werden geleid. Zij wijzen ook op de uitkomstenbij schietscholen en op schietterreinen verkregen. Zij beschouwen dit vuur minder als oefening voor de troepen en meer als studie en opleiding van de officierendie zulke vuren zullen doen uitvoeren. Deze officieren zullen daartoe ballistiek en daarop betrekking

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 69