59 hebbende vraagstukken moeten kennen en vlug kunnen oplossen ook de kogelbanen in bijzonderheden voor alle afstanden, met bestreken ruimte, invalshoeken enz. Een zak-ballistiek of Infanterie-schootstafel zal daarbij gvoote dien sten kunnen bewijzen. Het schatten van afstanden zal vooral door de vuurleiders beoefend moeten worden. Men heeft getracht, door telemeters deze moeilijkheid uit den weg te ruimen, doch het is den technici nog niet mogen gelukken, een bruikbaren afstands meter te vervaardigen. Onder de beste zijn die van Boksandic, van Le Boulengé en van Bernard de meest bekende. De voorstanders beweren echterdat die afstanden, in den regel, a.an nabij staande batterijen zullen kunnen worden gevraagdzij wijzen er opdat het dwaasheid is, den vijand gelegenheid te geven, meer dan de helft van zijn opmarsch ongedeerd afteleggen; dat het vuren op de grootste afstanden den aanval moet ver lammen. De tegenstanders noemen het munitieverspilling. Naar onze mee- Ding moet men echter de quaestie onafhankelijk laten van den aanvoer van munitie. De Turken toch hebben bewezen, dat voldoende aanvoer van munitie mogelijk is, zoodat, indien dit vuur werkelijk groote voordeelen bezit, de aanvulling der munitie daarnaar moet worden ingericht. De tegenstanders noemen het vuren op de groote afstanden in strijd met de goede opleiding tot schutter, waarbij men den man leert, niet te vuren dan met zekerheid van treffen. Zij zijn bang voor tactische nadeelenzij vreezen, dat het gevecht een slepend vuurgevecht zal worden en daardoor geene beslissing zal volgenzij twijfelen aan de goede uitkomsten en wijzen op den meerderen indruk, die vuren op korten afstand, ja niet-vuren soms maakt. Al deze bezwaren zijn gemakkelijk te weerleggen. De resultaten van vuren op korten afstand zijn zeker niet meer dan l°/0om die l°/0 te verkrijgen, moet men 100 patronen verschieten; men zal daarom toch de 99 niet-treffende patronen geene munitieverspilling noemen. Op groote afstanden vurende, kan men zeker op dezelfde uitwerking

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 70