60 rekenen. Tactische nadeelen zouden alleen ontstaan bij slecht ge bruik maken van de nieuwe theoriebij goede leiding echter zullen die bezwaren zeker niet aanwezig zijn. De resultaten, in 1870 en 1877 verkregen, zonder voorbereiding, en de vele genomene proeven hebben voldoende aangetoond, dat er ook van het Infanterievuur op groote afstanden voordeelen te wachten zijn. Er zijn werkelijk voorbeeldendat wachten met vurenzelfs tot het uiterstepaniek kan veroorzaken (de Franschen bij eenen uitval aan de zuidzijde van Parijs, tegen eene Pruisische batterij zonder munitie, en de Turken tegen den Russischen kolonel Koura- patkène bij Tsarkoï). Indien echter de aanval voorzichtig en goed geleid wordt, zal de verdediger spoedig den verloren tijd terugwenschen. Wat de opleiding betreft, sluit het vuren op groote afstanden eene goede opleiding tot schutter op korte afstanden volstrekt niet uit. Men zal dit iederen Infanterist gemakkelijk aan het verstand brengen. De kapitein Van Dam van Isselt, die het individueel vuur op groote afstanden aanbeveelt, voert daartoe de volgende redenen aan: de moeilijkheid om salvo's te commandeerenvooral als Artillerie in de nabijheid vuurt; men zal de geslotene orde niet kunnen bewarenzoodat men zich, om niet te veel van 's vijands vuur te lijdenzal moeten verspreiden eene geslotene linie zal niet bedekt kunnen opgesteld worden het individueel vuur geeft denzelfden bundel projectielen als salvo's, doch in elkander opvolgende schotendit zal den vijand meer in spanning houden. Hij wijst verder op het nadeel, dat salvo's te ontwijken zijn en raadt daarom aan, naar omstandigheden individueel vuur of salvo's te gebruiken, evenals bij de Artilleriemet dezelfde regels als voor het gebruik van granaatkartetsen: zelden batterij vuurmaar inden regel stukken- en sectievuur. De vergelijking is o. i. minder gelukkig gekozen. De voorstanders der salvo's wijzen op den meerderen indruk en op andere voordeelen, met het oog op spreiding, vuurdiscipline, ge legenheid tot wegtrekken van kruitdampbetere waarneming, enz. Ook op het gebruik maken van verschillende vizieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 71