62 dat het niet mogelijk is, dat wij op Java door een Europeeseh leger worden aangevallen. Bij een oorlog op Java tegen Europeescke troepen zou ook het Infanterievuur tot groote afstanden kunnen worden gebruikt. Men schijnt hier echter van meening, dat de eenige maal, dat wij strijd zouden kunnen voeren tegen eene Europeesche mogendheid, de onkosten der maatregelen ter verdediging en oefening slechts te betreuren zouden zijn. Tegen den Inlandschen vijand zoude het maar zelden kunnen voor komen, omdat deze zich niet in groote drommen vertoont en het terrein maar zelden het uitzicht op groote afstanden toelaat. Bovendien voeren wij in den regel aanvallenden oorlog en leveren wij geene veldslagen, maar meestal gevechten, zoodat ook hierdoor de quaestie minder toepassing zal vinden. Alleen indien men niet in de gelegenheid was Artillerie mede te nemen, of als indirect vuur, zou een kundige aanvoerder kunnen partijtrekken van de bedoelde salvo's en zou hij meer doelmatig een benting kunnen beschieten dan, zooals dit thans gewoonlijk plaats heeft, op willekeurige afstanden, zonder zich veel met het doel bezig te houden, ja zelfs meestal zonder te trachten, daarvan iets te weten te komeniets, wat veel overeenkomst heeft met munitieverspilling. Onze Infanterie heeft echter oefening op kleine afstanden zoo hard noodig, dat van den weinigen tijd, die daaraan wordt besteed, niets gemist kan worden om op groote afstanden te leeren vuren. Bovendien zouden patroon, geweer en vizier gewijzigd moeten wor den, zoodat in den tegenwoordigen toestand van het Leger de voor- deelen niet in evenredigheid zouden zijn met de bezwaren, aan de invoering van dit vuur verbonden. Het indirect vuur van Infanterie. Hoewel tot de geheele kennis van de toepassing van indirect vuur veel wiskunde vereischt wordt, kan men er zich, ook zonder dat, wel zooveel van voorstellen en er zich zooveel van eigenmaken, dat men, er zelfs bijna uitsluitend de practijk van kennende, bij voorkomende gelegenheid, den achter eene borstwering of op andere wijze gedekten vijand zal weten te treffen en op de doelmatigste wijze zal weten te beschieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 73