63 Indirect vuur is een vuur, waarbij men een ander punt als richt punt neemt dan dat, hetwelk men treffen wil; dit is de algemeene verklaring. Het wordt evenzeer toegepast als het doel verborgen of het doel zichtbaar is. Het is zeer goed mogelijk, dat men genood zaakt is een zichtbaar doel te beschieten, zonder er rechtstreeks op te richten. Een voorbeeld hiervan vinden wij bij de Kussen, die in 1877 met hun Berdangeweer, waarvan het vizier maar tot 600 passen verdeeld was, herhaaldelijk een ander richtpunt als het doel moesten kiezen. Ook bij ons met het Beaumontgeweer, tot op 1200 passen ingeschoten, zou dit kunnen voorkomen. Dit geval is echter zeldzaam, waarom men gewoonlijk zegtin direct vuren is vuren op een verborgen doel. Uithoofde bij het indirecte vuur veel gebruik zal gemaakt worden van die banen, welke de grootste invalshoeken hebben, is dit vuur in sommige opzichten nauw verwant aan het vuren op groote en Artillerie-afstanden. Waarschijnlijk zullen er vele Indische officieren zijn, die het in directe vuur een onbeduidenden factor vinden. Zij, die er wel eens iets over gelezen hebben, zullen wellicht van meening zijn, dat het hoogstens bij vesting-oorlog zal toegepast worden. Er zullen echter ook wel officieren gevonden worden, die onze meeniDg deelen, dat het te velde meer en meer toegepast zal worden, en vooral in I n d i waar bijna nooit een zichtbare vijand wordt beschoten, zoo dit vuur onderwezen en beoefend werd, meer dan elders met voordeel zou zijn aan te wenden. Hoe meer de vuurwapens verbeterd worden en hoe grooter hunne uitwerking wordt, des te meer zal men moeten gebruik maken van het dekking aanbiedende terrein. Achter iedere hoogte zal men troepenafdeelingen opstellen, om ze aan het oog en het vuur van den vijand te onttrekken. Om terugtochten te dekken, zal men van achter terreinvoorwerpen indirect vuur op de achtervolgende troepen geven. Soms zal eene compagnie of eene sectie door het terrein gelegenheid vinden, zich in de nabijheid eener vijandelijke batterij bedekt op te stellen en haar door indirect vuur verliezen toe te brengen. Heeft men 's vijands stelling opgenomen en kent men don vorm

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 74