<- 67 ligt het doel hooger, dan vermeerdert men de opzethoogte en wel in beide gevallen, met: 120 M. op 900 M. 90 1200 60 1500 30 1800 Deze algemeene regel is zeer eenvoudig. Men zal er echter de onvolmaaktheid in ontdekken, dat de vizierlijn horizontaal moet wor den gebrachtmen moet daartoe dus een punt bepalendat op de zelfde horizontaal ligt met den schutter, en daarop richten. Men doet dit op de navolgende eenvoudige wijze. Men gebruikt hierbij een metalen gelijkbeenigen driehoek, dien men door middel van een draad aan zijn top ophangt; de basis zal dan horizontaal zijn. Wanneer men langs die basis ziet, zal men het terrein ergens in een punt ontmoetendat op dezelfde horizontaal met het oog ligt en daarop richtendezal de vizierlijn horizontaal gebracht zijn. Deze methode zal zeer goed voldoen en men kan haar nog con troleeren door den driehoek om te keeren en te zien of men hetzelfde richtpunt verkrijgt. Een officier, met de vuurleiding belast, kan dan op die wijze het punt, waarop men moet richten, aangevenhet daarna den schutters aanwijzen en de opzethoogte bepalen. Het zou hierbij, hoewel zeker zeer zelden, kunnen gebeuren, dat het richtpunt op de horizontaal niet te beschrijven noch duidelijk aan te geven is. Men zal echter dan wel een punt in de nabijheid vinden, dat tot richtpunt kan dienen, waarbij men in aanmerking zal moeten nemen, of dit laatste punt boven of beneden de horizontaal ligt, ten einde naar gelang daarvan de opzethoogte een weinig te verminderen of te vermeerderen. Men zal bij deze wijze van richten nog de opmerking maken, dat, indien het punt, waarop men richt, bij de schutters ligt, het zal gebeuren, dat de schoten, samenvallende in de nabijheid van het aangege- vene richtpunt, divergeerend zullen worden in de nabijheid van het doel. Men zal dit kunnen verhelpen door de rechter helft van de vurende afdeeling aan te bevelen, wat rechts en de linker helft wat links van het richtpunt aan te leggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 78