71 de Infanterie, die aan hare patroon gebonden is, door verandering van afstand den bundel projectielen over de kruin eener borstwe ring kunnen brengen en een punt in eene versterking kunnen be schieten. Voorafgaande verkenning is daarbij echter noodzakelijk. Weet men b. v., dat de borstwering eener vijandelijke redoute ongeveer 2 M. hoog is, dan kan men weten of berekenen, dat, wan neer men die redoute op 200 M. beschiet met den bundel projectie len, strijkende over de kruin, achter de borstwering eene onbe- strekene ruimte van 21 M. ligt. Men kan dan daaruit afleiden oi het vuur nutteloos is, dan wel uitwerking kan hebben. Is de diepte der redoute zoo gering, dat er op 200 M. geen kans is, haar doelmatig te beschieten, dan zou, b. v. op 1000 M. vuren de, de onbestreken ruimte achter de borstwering maar 6 M. zijn. In den regel zal men, geen Artillerie hebbende, van wier indirect vuur men als voorbereiding gebruik kan maken, het beste handelen, elke benting van twee zijden op den goeden afstand te beschieten. De Inlandsche vijand dekt zich dikwijls tegen indirect vuur door gangen achter de borstweringendoch indien hij van twee zijden wordt beschoten, zal hem dit weinig baten. De generaal Thebitchev geeft een merkwaardig voorbeeld van het resultaat, dat Infanterievuur op eene redoute kan hebben. Wanneer men met een bataljon van 1000 man op 1350 pas eene redoute beschiet van 28 M. face, dan mogen wij aannemen, dat 16°/0 van de projectielen binnen de versterking vallen. Indien dat bataljon 20 salvo's geelt, heeft het 20.000 patronen verschoten, waarvan 3200 in de redoute komen. Rekent men nu de redoute bezet door eene compagnie van 240 man, dan mag men aannemen, dat van de 3200 kogels 5°/0 treffers zijndus zouden of 160 man der compagnie aldus buiten gevecht gesteld zijn, behalve dat nog 3040 kogels in de redoute moreelen indruk hebben en 16800 in den omtrek der redoute opgestelde reserven kunnen treffen. Een dergelijk vuur heeft in ieder geval meer resultaat dan vuren zonder met iets rekening te houden. In Rusland heeft men na vele proeven als regel aangenomenrichten op de kruin der borstwering met eene opzethoogte, iets grooter dan de geschatte afstand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 82