72 De gelegenheid voor indirect vuur zal meer voorkomen dan menigeen wellicht denkt. Wij moeten er ook op voorbereid zijn, dat wij eenen Europeeschen vijand tegenover ons kunnen krijgen; in welk geval wij niet alleen indirect vuur zullen moeten kunnen leiden, maar ook zullen moeten weten, hoe ons daartegen te dekken. Aan het einde onzer korte beschouwingen over de Vuren gekomen, zullen vele officieren met ons van oordeel zijn, dat wij ons onderwerp wel wat oppervlakkig hebben behandeld. Wij moeten dit toegeven, maar er bij opmerken, dat onze bedoeling meer is geweest: aansporing tot verbetering en aanmoediging tot studie, dan volledige behandeling van het onderwerp. Over elk der behandelde Vuren zijn boekdeelen geschreven en is het dus niet mogelijk, in een kort bestek een onderwerp als de Vuren van de Infhnterie uitgebreid te behandelen. Noodzakelijke verbeteringen zijn meer of wellicht beter toezicht op de Inlandsche werving; een beter schietreglement en eene schietschool. In verband met het gebruikte geweer en de zwakte van de soldaten is de wijze, waarop wij hen leeren schieten, slecht; ze kan geene goede resultaten hebben. Onze exercitiereglementen hebben ook verbetering noodigmaar dit behoort niet tot de eerste behoeften. Leeren schieten en vuren is voor onze Infanterie hoofdzaak en voor Indië in de eerste plaats op korte afstanden, waarvoor onze soldaten in het bezit moeten zijn van een juistschietend geweer. Het beleg van Home (1849) en ook het beleg van Puebla zijn voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis, die ons kunnen leeren, hoe verderfelijk slecht schieten op korte afstanden kan zijn, vooral wanneer men daarbij een slecht of minder goed geweer heeft. Het verhaal van den Pranschen compagniescommandant, met zijne compagnie als veldwacht ten zuiden van Bazeilles geplaatst, waar hij in den morgen van den lste" September 1870 door eene Beiersche com pagnie werd aangevallen, leert ons ook, hoe noodig het is, dat Infanterie op korte afstanden kleine doelen moet kunnen raken en dat hij, die daarvoor geen geschikt wapen heeft, het onderspit zal delven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 83