75 Vandaar de behoefte aan eene speciale, Indische opleiding. Vandaar de noodzakelijkheid, dat te Breda twee differente pro gramma's bestaanhet een voor de opleiding van officieren voor het Leger in Nederland; het andere voor de vorming van Indi sche officieren. Of de thans bestaande programma's goed zijn, is gelukkig op dit oogenblik een tijd vraag geworden. Er zijn dus voor de Militaire Academie niet eenmaar Uvee vraagstuk ken op te lossen, welke ieder eene afzonderlijke behandeling behoeven. De commissie, hierboven bedoeld, kan geen andere bestemming hebben als te onderzoeken, of het programma van studievakken voor de opleiding van officieren voor het Leger in Nederland al dan niet gewijzigd moet worden. Want, hoe bekwaam en verdienstelijk de leden dier commissie ook overigens mogen wezen, geen hunner zal beweren, voldoende bekend te zijn met de Indische toestanden, om te kunnen uitmaken, aan welke eischen de Indische officier moet voldoen. Hiervoor zou dus een tweede commissie noodig zijn, uit officieren van laatstgenoemde armee samengesteld. En aangezien wij de her ziening van het Indisch programma urgent achten, hebben wij vermeend, de aandacht op deze aangelegenheid te moeten vestigen. Urgent is de herziening, omdat Breda voor het Indische Leger geene officieren aflevert, die dadelijk bruikbaar zijn. En dat behoor den ze toch waarlijk wel te zijn bij den tegenwoordigen staat van zaken alhier. Maar zooals het nu is, worden de officieren, in Indie aangekomen, zoo goed mogelijk door de kameraden terecht gewe zen want hetgeen ze eigenlijk kennen moesten en waarin ze weten schappelijk onderlegd behoorden te zijn, dat ontbreekt hun. Ze voelen dit aanstonds, doch hun drukke werkkring schenkt hun slechts weinig gelegenheid, om hunne onvolledige kennis aan te vullen, waar toe hun ook lust en methode ontbreken. In dit gebrek vooral ligt onze groote grief tegen de zoogenaamde Academische opleiding. De jeugdige officieren verlaten Breda zon der liefde voor de studie en zonder een goede methode van werken, zoo noodig wanneer zij later de studie gaan hervatten. Ze zoeken en vinden dan een eigen methode en ze worden dan self-made men

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 86