78 Naast de krijgsgeschiedenis behoort er onderwijs gegeven te wor den in de strategie. De meeste lezers zullen vermoedelijk met bevreemding vernemen, dat de Indische cadetten nimmer les ontvingen in de strategie. Wie zou dit raadsel kunnen oplossen? Zou wellicht in Indië de kennis der strategie overbodig zijn? Zou bijv. het Atjeh- vraagstuk zonder strategie op te lossen zijn? Het is ons voornemen niet, thans een project voor een nieuw programma te leveren. Wij willen alleen aantoonen, dat de herzie ning noodig is. Dit zal ook in het oog springen bij het behandelen der zoogenaamde Indische vakken, waartoe voornamelijk behooren de M al ei s ch e taal en de Indische Land- en volkenkunde. Op deze vakken is volkomen van toepassing hetgeen Eek art onlangs in zijne brochure Over de opleiding tot controleur bij het Bin- nenlandsch Bestuur in Nederl. Indiëschreef omtrent het Maleisch, te Delft geleerd. Men heeft er in Indië niets aan. De hersens der jongelui zijn onnoodig gepijnigd geworden door het van buiten leeren van woorden, welke men in Indië noch spreken, noch schrijven kan. De taal, welke de Indische officier evenals de ambtenaar moet kennen, is wat Eek art noemt: „kef als algemeene omgangstaal ge- bruikelijke Maleish. Hiermede bedoelen wij niet het zuivere Liug- „gasche, Menangkabausche of welk ander zuiver Maleisch ook, doch „dat Maleisch, dat met minachting „laag" „pasar" of „brabbel „Maleisch genoemd wordt, maar niettemin de algemeen gebruike lijke taal is van de administratie, van de verschillende nationaliteiten „bij onderlinge aanraking en ook de meest gewone taal is van „de kruislingen dier nationaliteiten in hun intime leven. Het is de „taal, waarvan men bij eene reis door den Archipel het meeste nut „hebben zal. En daarom moeten wij het aanleeren er van aanprij zen, al begaan wij ook in de oogen van taalkundigen een onver gefelijke ketterij door die tot studievak te verheffen. Eckart heeft gelijk, ook wanneer hij ten aanzien van het onder wijs in de Indische Land-en volkenkunde zegt: „Het vorderen „van het van buiten kennen van tal van namen van kapen, rivieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 89