84 Het Koloniaal Verslag leert wijders, dat er op de Koninklijke Militaire Academie na 1 September 1883, vermoedelijk zullen zijn: 85 aanstaande infanterie-luitenants, 5 der cavalerie, 43 der artillerie en 18 der genie Totaal 151. Wanneer er binnen 4 jaar tijds van die 151 130 als officier in Indië zullen zijn aangekomen, d. i. 33 gemiddeld per jaar, dan zal er geen re den van klagen zijn. Gaat men nu na, dat er in 1 jaar tijds 105 offi ciereu aan liet Leger ontvallen zijn, dan kan men thans reeds bij benadering- zeggen, dat de cursussen èn in Nederland en in Indië, in de eerstvol gende jaren het groot incompleet aan officieren niet zullen weten op te heffen, vooral nietals men eindelijk eens zal gaan besluiten tot de zoo hoognoodzakelijke legeruitbreiding. Integendeel! Om daarin afdoende verbetering te brengen, bestudeeren zij, die een stem in het kapittel hebben, het hoogstbelangrijke opstel van den ka pitein van den generalen staf N ieu we nh uij zen, voorkomende in De In dische Gids (November- en Deccmber-afleveringen 1883), getiteld Het stelsel der militaire instellingen voor het Indische Legerin welk opstel helder aan getoond wordt, wat er aan het militaire onderwijs als „instelling" ontbreekt. Keeren wij andermaal tot het Koloniaal Verslag terug, om te verne men, hoe het met de officieren van den Geneeskundigen Dienst is gesteld. Bij het korps officieren van gezondheid nam ongelukkigerwijze het in compleet steeds toe; maar men mag verwachten ook in de aanvulling van dit korps beter te zullen slagen dan tot dusver, nu de positie dezer offi cieren zeer aanzienlijk verbeterd is door 's Ivonings besluiten van 13 Novem ber 1882, No. 25, (Indisch staatsblad 1883, No. 57) en van 27 December 1882, No. 20, (Indisch staatsblad 1883, No. 109), alsmede door de herzie ning van het tarief No. la (traktementen der officieren), die bij het Indisch besluit van 10 April 1883,No. 1, tot stand kwam (Indisch staatsblad, No. 110). Ook de positie der militaire apothekers werd door de zooeven genoem de verordeningen merkbaar gunstiger, niet het minst door de afschaffing, ook voor eenigen van deze categorie van landsdienaren, van de examens voor hoogeren rang Tot officier van gezondheid voor den dienst in Oost-Indië worden op 1 Juli 1883 van Gouvernementswege opgeleida. bij het garnizoenshospi taal te Amsterdam30 militaire studenten, waarvan 2 aan het eerste ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 95