De toestand van het Indische Leger door E. B. Kiel- stra („de Gids" 1884 N° 4). In de April-aflevering van den Nederlandschen „Gids" geeft de heer Kielstra onder bovenstaanden titel, grootendeels aan de hand van het jongstverschenen Koloniaal Verslag, een overzicht van den toestand van het Indisch leger. Het thema van zijne bijna geheel op cijfers berustende compositie is de noodzakelijkheid, in de eerste plaats van aanvulling van incompleet, in de tweede plaats van legeruitbreiding. In de verschillende onderdeelen, waarin zijn belangrijk betoog verdeeld is inleiding, generale staf, infante rie, cavalerie, artillerie, genie, hulpdiensten vinden wjj het eerste gedeelte van dit thema telkens terug. Dat de overgang daartoe geleidelijk en onge dwongen geschiedt, daarvoor zorgt het Kol. Verslag; de daarin gegeven cijfers dwingen van zelf er telkens op terug te komen. De noodzakelijk heid van uitbreiding wordt bovendien betoogd voor den generalen staf, de infanterie, artillerie- en genie-troepen. Al is de taak om steeds op leemten en tekortkomingen te wijzen niet aangenaam, het is zeker wenschelijk om in dit opzicht ook aan het Ne- derlandscho volk de oogen te openen. De waarde der in de Koloniale Verslagen geleverde optimistische beschouwingen die gewoonlijk zóólang worden volgehouden als maar eenigszins mogelijk is, om daarna door eene ministerieële onmachtsbetuiging te worden vervangen, is in Indic, en vooral bij het leger, voldoende bekend. Nu do toestand van dat leger echter, en niet zonder reden, in het moederland meerdere belangstelling en in sommige opzichten bezorgdheid begint te verwekken, is het een verdienstelijk werk van den heer K. de officieële waarheid ook voor het beschaafde publiek aldaar toegankelijk te maken en haar tevens vergezeld te doen gaan van de noodige toelichtingen die haar op de juiste waarde kunnen doen schatten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 112