104 Deze cijfers geven o. i. duidelijk te kennen dat de discipline van het leger in 1882, het door den heer K. besproken jaar, niet achterstond bij die in 1872 en 73, toen na een tijdperk van betrekkelijke rust de Atjeh oorlog aanving. Yoor zoover bekend, worden zij tot heden steeds gun stiger. Hoewel de goede geest van een leger niet, even als de discipline, onder cijfers is te brengen staat hij toch zonder tegenspraak daarmede in nauw verband en durven wij gerust beweren dat hij in 't algemeen evenmin als deze te loor gaat. Wij mogen den S. geen verwijt maken over zijne bewering die hij, zonder twijfel met de beste bedoelingen en overtuigd van hare juistheid, neerschreef; waar wij die overtuiging niet deelden, meenden wij echter aan den goeden naam van het Indisch leger verplicht te zijn daartegen op te komen. Beit rage zur Kenntniss der Russischen Armee. Mit 23 Zeichnungen. Hannover 188 4. Helwingsche Verlagsbuch- h a n d 1 u n g. Wanneer men er belang in stelt op de hoogte te blijven van den toestand en de vorderingen bij de Europeeschc legers, dan biedt voor den Indischen officier de studie der Russische armee veel aantrekkelijks, omdat een vrij groot gedeelte van dat leger tegenover de onbeschaafde volken van Midden-Azië eene zelfde taak te vervullen heeft als het Indische leger tegenover zijne Inlandsche vijanden. Wij voldoen daarom zonder bezwaar aan het verzoek der uitgevers om bovenstaand werk onder de aandacht onzer lezers te brengen. De ongenoemde schrijver geeft als reden van zijn arbeid op dat de veranderingen, in den laatsten tijd in het Russisch leger tot stand geko men, zoo talrijk zijn dat de bestaande werken thans niet meer met ver trouwen kunnen worden geraadpleegd. Yoor Duitschland, waar, vooral in de laatste jaren, het Russische leger meer en meer het voorwerp van groote en rechtmatige belangstelling is geworden, is dus eene uitgave als de bedoelde zeker gerechtvaardigd. Men zoeke daarin geene volledige beschrijving van Ruslands strijd krachten, geen doorwrocht werk als het bekende van Kaulbars over het Duitsche leger. De titel: „Bijdragen tot de kennis der Russische armee" geeft den inhoud met juistheid terug. Het zijn bijdragen, aanvullingen van bestaande werken, echter tot een afgerond geheel vereenigd, waarin juist op die punten de bijzondere nadruk is gelegd, welke in bedoelde

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 115