105 werken gewoonlijk slechts kort worden aangeroerd. Zoo zijn bewapening, schietoefeningen, munitievoorraad, uitrusting met draagbaar pionnier gereedschap meer uitvoerig behandeld. Vooral de schietoefeningen der infanterie worden en detail besproken; het daarover medegedeelde is lezing en overweging ten volle waard. Het bestek dezer beschouwing laat niet toe daarvan een overzicht te geven; wij zouden te veel of te weinig moeten overnemen. Het verdient de aandacht dat in het Rusische leger groote waarde wordt gehecht aan het gebruik der bajonet. Het daaromtrent medegedeelde is ook op het Indische leger van toepassing. „Hoewel men", zegt de schrijver, „van meening kan verschillen of het „bajonetvechten in een reglement voor tactische vorming te huis behoort, „zooals in Rusland, moet toch het gewicht daarvan voor het Russische „leger erkend worden, omdat dit dikwijls tegenover een vijand zal staan „die meester is in het gebruik der blanke wapenen. Wij herinneren „slechts aan de belegering van Geok-Tepe waarbij, in den nacht van „28 op 29 December 1880, de Tekinzen zich met het blanke wapen op „de Russische troepen in de loopgraven wierpen en lien een verlies van „6 officieren en 120 man toebrachten. Den 12 Januari 1881 kwam het „bij de bestorming eveneens tot een bijzonder hevig handgemeen." „Alle bepalingen der Russische voorschriften zijn bezield met een geest „van een voor niets terugdeinzend offensief, dat in vele gevechten tot „schitterende resultaten heeft geleid. De uitspraak van majoor Meckel „dat ook nog heden, in den tijd der achterladers en magazijn-geweren, „de lauwer der overwinning even als vroeger voor de punten der bajonetten „zweeft, moet als volkomen juist erkend worden." „De Russische infanterie heeft het voordeel de crisis, veroorzaakt door „het opzetten der bajonet vóór den aanval, niet te kennen, daar zij dit blanke „wapen steeds op het geweer bevestigd draagt. De trefkans van dit laat- „ste wordt hierdoor in geen enkel opzicht verminderd, zooals dit bij de meeste „andere Europeesche infanteriën met hunne sabelbajonetten het geval is." Over de organisatie en bewapening der berg-artillerie worden vele ge gevens medegedeeld. Enkele bijzonderheden daaromtrent vinden onze lezers in de Berichten en Mededeelingen achter in deze aflevering. (1) Over 't geheel bevat het werkje veel lezenswaardigsaan militaire lees gezelschappen kan de aanschaffing wel worden aanbevolen. De prijs is 4 Mark f 2,40. A. (1) "Wegens plaatsgebrek aldaar slechts ten deele opgenomen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 116