108 Veroordeelt hem overzulks tot de straf van dwangarbeid buiten den ketting voor den tijd van vijf jaren, na voorafgaande vervallenverklaring van den militairen stand dien hij bekleedt. Verwijst hom in de kosten. Een Indische veldschoen. {Met schets). Van een harer gewaardeerde medewerkers ontving de redactie een mo del van een naar eigen denkbeelden vervaardigden schoen, bestemd voor gebruik te velde voor den Indischen soldaat. De beschrijving van dezen schoen laten wij hieronder volgen. Eene afbeelding er van vinden onze lezers op de bij dit nummer behoorende plaat II. Voor belangstellenden stollen wij het model gaarne ter bezichtiging beschikbaar. Beschrijving van den Indischen veldschoen. De Indische veldschoen bestaat uit een zeildoekschen voorschoen A en een uit twee stukken samengestelden achterschoen B (zie plaat tl.) De breede, de teenen niet knellende voorschoen, wordt door een lederen neus C en de achterschoon door het buiten aangebrachte contre-fort D beschermd en versterkt. Aan den bovenkant is deze schoen voorzien van een lederen band E met riem G en gesp, bestemd om het blijven zitten van het schoeisel in de zware klei te beletten en den op marseh in den schoon gestoken pantalon vast te houden. De gedeeltelijk aan de buitenzijde vast genaaide, uit twee stukken bestaande, dakvormige lederen tong E dient om het indringen van vuil en stof te beletten en is ter betere aansluiting boven voorzien van twee passantgaten ter doorlating van den riem G. De juiste en naar mate der omstandigheden te regelen aansluiting om den voet wordt verkregen door den sluitriem H met gesp, die van de voetholte over het gewricht gaat. Volgens de opgave van den heer Streib, particulier schoenmaker te Somarang, door wien het model op order is vervaardigd, bedraagt de voor één paar schoenen benoodigde hoeveelheid grondstof, berekend naar Indi sche prijzen:

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 119