110 afzonderlijk kistje bevat, het slot in het bovenste A, de lading in het onderste B. De kistjes, op elkander geplaatst en door de ingebrachte buis C gewapend, worden door twee haakjes D vast op elkander beves tigd. E is een handvat voor het dragen. In het midden van een der wanden van het kistje zijn drie ronde ope ningen aangebracht door de rechtsche loopt de niet-actieve draad F, door de linksche de actieve Hdoor de middelste de contact of onstekings- draad G. Met deze drie hoofddraden kan men nu hetzelfde doen wat men bij een geweerslot verricht door den haan in rust te brengente spannen of af te trekken. Met betrekking tot de lading onderscheidt men drie soorten van torpe do's, namelijk die van 4 pond voor veldtroepen (van deze soort kan één muildier er 24 dragen), die van 20 pond voor tijdelijke en die van 30, 50 en 100 pond voor duurzame versterkingen. De uitwerking van de 4 ponds torpedo strekt zich hoofdzakeljjk uit over een kring van 7 M. middellijndie van de 100 ponds torpedo over 140 M. middellijn; de werking is echter op respectievelijk 13 en 200 M. nog voelbaar. Naarmate de ontsteking van den eigen kant of door den vijand ge schiedt wordt de landtorpedo als waarnemings-, dan wel als contact- of traptorpedo gebezigd. De ontsteking geschiedt altijd langs mechanischen weg. De waarnemingstorpedo kan tot zelfs op 3 kilometers afstand ontsto ken worden. Do contact-torpedo wordt op eene plaats gelegd waar hare aanwezig heid niet vermoed kan worden en waar de vijand zelf haar moet ontste ken door de eene of andere noodzakelijke beweging b.v.b. door het openen eener deur, het uit den weg schuiven van een wagen of dergelijke, of wel zij wordt op geringe diepte in den grond gegraven en springt dan onder het gewicht van een daarover gaand mensclipaard of voertuig (traptorpedo). Genomen proeven hebben bewezen dat 60 man binnen 15 minuten ongeveer 120 torpedo's in 3 a 4 rijen, 5 centimeters diep op dc opper vlakte van één vierkanten kilometer konden ingraven en daardoor deze ruimte geheel onbegaanbaar maken. Gedurende den jongsten opstand in Zuid-Dalmatie werd in 12 minuten de Han-pas met deze torpedos volkomen versperd. Streffleurs Oest.. Mil. Zeit- en Neue Mil. BI.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 121