DE FRANSCHE EXPEDITIE NAAR TONG KING. (1) (Met schetsen.) Het is zeker niet al te gewaagd de onderstelling te uiten, dat voor de meesten onzer, die van de geographie geene speciale studie maken, de naam „Tong King" tot voor korten tijd een vreemden klank had. En toch, waren wij beter met de geschiedenis van ons verleden be kend, dan zou diezelfde naam herinneringen opwekken van Oud-Hol- landschen roem en ondernemingsgeest. Achter-Indië was immers in de 17de eeuw voor de Hollanders geen onbekende streek zij wedijver den hier met hunne voorgangers, de Portugeezen, in het verkrijgen van handelsvoordeelen, stichtten factorijen, doch lieten het terrein aan mededingers over, toen zij door het bezit van Makasser den handel op Achter-Indië en China meenden te kunnen beheersclien. Een helder licht in de duistere geschiedenis der volken die Achter- Indië bewonen, werd voor ons ontstoken door den controleur Wiselius in zijn werk: „De Franschen in Indo-C hina; geogra- phisch, administratief en economisch overzicht van Fransch Cochin-China, Annam en Cambodja," in 1878 uitgegeven. Het schijnt ontwijfelbaar vast te staan, dat reeds een paar eeuwen vóór het begin onzer jaartelling de Chineezen Annam overheerscht hebben, de Annamieten nu eens meer, dan weder minder, den druk hunner overheersching doende gevoelen. De cijnsbaarheid van de omliggende staten stelde China in staat, zijne staatkunde van isole ment te handhaven en vrijwaarde het tevens voor directe aanvallen. 1884, DL II. 8 (1) Wij volgen in dit opstel de Fransche officieële schrijfwijze der plaatsbena- mingen. Tong King beteekent in liet Chineesch: hoofdstad van het Oosten, zooals Pd King: hoofdstad van het Noorden en Nam King: hoofdstad van het zuiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 124