114 In het begin der 15e eeuw werd het noordelijk deel van Annam, Tong King, een zelfstandige staat onder de dynastie der Lê. Onder de regeering van dit stamhuis ontwikkelde de nieuwe staat een groote veerkracht, onderwierp zelfs Annam en maakte zich onafhankelijk van China. Gedurende de geheele 17c eeuw voerden Annam en Tong King strijd om de hegemonie, welke ten slotte omstreeks het midden der 18° eeuw aan Annam verbleef. De Fransche koningen in de 18e eeuw, voorgelicht door zendelingen in Achter-Indië gevestigd, hadden reeds dikwerf pogingen in het werk gesteld om met Annam handelsverdragen te sluiten, toen eene onverwachte gebeurtenis de Franschen den eersten stap deed zetten op den weg, welke hen tot de opperheerschappij van geheel Achter- Indië of Indo-China zou voeren. Een Annamietische prins namelijk, door eene omwenteling uit zijn rijk verdreven, vertrok naar Frankrijk en sloot in 1787 met de regeering van Lodewijk XVI een vriend schapsverbond, waarbij bepaald werd, dat Frankrijk hem bij zoude staan in het veroveren van Annam, tegen afstand van de havenplaats Touran, het verleenen van handelsvrijheid en het toelaten van zende lingen in zijn land. Het contract werd uitgevoerdGia Long, zoo heette de pretendent, werd met behulp der Franschen op den troon hersteld, maar de staatkundige toestand in Europa liet Frankrijk geen tijd om zijn reeds verworven invloed voorloopig verder uit te breiden. Met de naleving van het contract ging het als gewoonlijk bij Aziatische vorsten; reeds de opvolger van Gia Long verklaarde zich tot vasal van China, om zich aan de Fransche heerschappij te onttrekken en werd dan ook in 1802 door dit rijk als vorst over geheel Annam en Tong King erkend. Trouwbreuk, vervolging der zendelingen, beleediging der Fransche vlag, gaven aanleiding tot bestraf fing van Annam en omgekeerd tot het nemen van represailles door dit rijk, waarop de kroon gezet werd door Tu Due, die in 1851 eene premie uitloofde voor het ter dood brengen van ieder Europe aan, in zijn rijk gevestigd. Nauwelijks was de Krim-oorlog geëindigd of Napoleon III eischte van Annam het sluiten van een nieuw tractaat en toen dit gewei gerd werd, werd Touran gebombardeerd, zonder dat dit de Fran schen een stap verder bracht. Toen zij die plaats dan ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 125