120 of Roode rivier, welke in China ontspringt in het gebergte hetwelk het bassin dier rivier van dat van de Mé Kong scheidt. Het is bergachtig in het n. en w., daarentegen zacht hellende naar de golf van Tong King. Het oostelijk gedeelte is laag; vruchtbare vlakten zijn hier met een weelderigen plantengroei bedekt. Kaai den aard van het terrein is het land in drie streken te verdeelen het noordelijke of hoogland waar de plantengroei zijn tropisch karakter verliest en dat vrijwel onafhankelijk is, de streek der bos- schen door wilde volksstammen bewoond, westwaarts van 103° en de delta, welke bij Son Tay begint en bij hoog water overstroomd zou worden, ware het niet dat 6 a 7 Meter hooge dijken, systematisch aangelegd, het land daartegen beschutten. De Roode rivier is de natuurlijke verbindingsweg met de zuide lijke provinciën van China, wier rijkdom aan metalen reeds lang een begeerlijke buit voor Frankrijk en Engeland was. Langen tijd dacht men dat de Mé Kong of Cambodja rivier aan de behoeften der scheepvaart zou voldoeu, maar de onderzoekingen van reizigers brachten het tegendeel aan het licht. De Roode rivier daarentegen is geheel bevaarbaar tot Lao Kay aan de Chineesche grens voor platboomde vaartuigen, welke een diepgang van 1.2 M hebben en een stoomver- mogen van 6 mijlen om de stroomversnellingen te overwinnen. De Roode rivier heeft verschillende mondingen waarvan er vier bruik baar zouden zijn voor de scheepvaart, iudien zij behoorlijk gekanali seerd waren; thans wordt de vaart voor groote schepen belemmerd door zandbanken. Daarom is voor den handel van meer beteekenis de Thai Binh, eene rivier welke evenwijdig loopt aan de Roode rivier en door vele kanalen met deze verbonden is, waarvan het grootste, het kanaal van Bac Ninh, een weinig ten n. w. van Ha Noi in de Roode rivier uitmondt; daar gaan dan ook de schepen op de Roode rivier over. De Thai Binh werpt zich met 2 armen in zee; de zuidelijkste, welke door eene vruchtbare streek loopt voornamelijk uit rijstvelden bestaande, heeft bij hare monding eene breedte van 3000 M, de noordelijkste welke Hai Phong besproeit, eene breedte van 500 M. De voornaamste zijrivieren van de Roode rivier zijnde Witte (linker) rivier welke ten n. van Ha Koi, tusschen Hung Hoa en Son Tay, in de Roode rivier valt en

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 131