121 Je Zwarte (rechter) welke iets hooger bij Hung Hoa hare schatting betaalt. Tien K. M. stroomafwaarts van de Zwarte rivier begint de delta-vorming der Roode rivier en 40 K. M. stroomafwaarts aan den rechter oever ligt Ha Noi. De delta van de Roode rivier is voornamelijk de strijdplaats der Pranschenzij is een waterland door ontelbare kanalen en spruiten doorsneden, waar men slechts smalle wegen en voetpaden vindt. Het land is bebouwdvoornamelijk vindt men er rijstvelden, welke een groot gedeelte van het jaar onbegaanbaar zijn. Daar de velden omringd zijn door dichte bamboe heggen en struikgewas, worden de voetpaden en kanalen even zooveel défilé's, waaruit men geen overzicht heeft op het omliggende land, een geliefkoosd terrein voor de guerilla. Het land ligt tusschen den keerkring en den equator en heeft een klimaat als dat van Zuid-Europa. De hoofdwinden zijn Doord- en zuidwinden welke de groote hitte afkoelen; de kusten worden dikwijls geteisterd door typhoons. De maanden April en Mei, de tijd der kentering, zijn de meest ongezonde; de regentijd duurt van Mei tot Augustus; dan zjjn troepenbewegingen hoogst bezwarend. De in vloeden van het klimaat, vooral het groote verschil in temperatuur bij dag en bij nacht en de groote hitte in den droogen moesson, werken verderfelijk op het gestel van den Europeaan. Wanneer men nu nog in aanmerking neemt dat er gebrek aan goed drinkwater is, zoodat het water eerst gekookt moet wordendoor het gebrek aan wegen het transport te land moet plaats hebben door middel van koelie's, buffels of iulandsehe wagens met één wiel in het midden; het geschut moeilijk te vervoeren ishet land weinig oplevert voor de verpleging, daar de bevolking zich niet met vleesch voedt en alleen buffels houdt voor den landbouw, dan ziet men dat de Pranschen aan hunne vloot als operatie- basis gebonden waren en de waterwegen de eenige operatie- lijnen vormden. AVat de bevolking betreft, Tong King is de bakermat van het Annamietische ras, dat echter sterk vermengd is met het Chineesche. De sterkte wordt verschillend opgegeven; men schat haar op 10 millioen, terwijl die van Annam slechts 3 millioen zou bedragen. De Tongkineezen worden ons afgeschilderd als veel slechte eigen schappen te bezitten, het gewone gevolg van eeuwenlange onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 132