122 drukking. Het land is rijk en de kleine industrie is er zeer ontwikkeld. Ware de staatkunde van Frankrijk in Tong King standvastig geweest, dan had het op den steun der bevolking kunnen rekenen in de afkeer van deze tegen hare overheerschers, de Annamieten; maar de Franschen hadden het vertrouwen der Tongkineezen verloren, zoodat velen zich aansloten bij de Zwartvlaggen. Het Annamietische leger in Tong King aanwezig om het gezag der mandarijnen te schragen bedroeg° een paar duizend man, terwijl er een soort van nationale militie bestond, welke uit den aard der zaak weinig geestdrift voor de partij der Annamieten aan den dag legde. De voornaamste versterkte punten in Tong King zijn. Ha Noide hoofdstad en de residentie der vroegere vorsten, eenc belangrijke handelsstad met eene bevolking van 100,000 zielen. Gelegen aan den rechter oever der Roode rivier, welke tot aan de stad bevaarbaar is voor schepen met een diepgang van 1 8 a 2.6 M, naar gelang van den waterstand, ligt zij tevens op den weg van Hué, de hoofdstad van Annam, naar China. Strategisch is Ha Noi het belangrijkste punt. De open stad wordt verdedigd door eene citadel, in 1820 door een Fransch officier naar het Vaubansche systeem gebouwd. Zij vormt een gebastionneerd vierkant met 1600 M. vuur lijn; voor den steenen muur, loopt eene breede gracht terwijl de poorten door voorwerken verdedigd worden. Na Ha Noi is de sterkste stad Ninh Binh aan de Day, eene gebastionneerde plaats, die den weg Ha Noi Hué en door twee op 30 M. hooge rotsen gelegen kleine forten ook de rivier beheerscht. Nam Dinh op den westelijken oever van eene rivier gelegen, wel ke de Day met de Roode rivier verbindt, met eene citadel cn 50,000 inwoners. Bac Ninhstrategisch het gewichtigste punt in het noord-oosten Het leger in Annam bestond uit 8 divisiën linie-infanterieelke divisie telde 10 regimenten a 500 man; eene compagnie 50 man. De marine bestond uit 30 regimenten a 500 man. Dit was het keizerlijke leger waarnaast een provinciaal leger stond, dat uitsluitend in de eigen provinciën dienst deed. De militaire dienst plicht bestaat hier; de duur van den diensttijd is 10 jaren; elk dorp is verplicht jaarlijks een contingent te leveren en moet zorgen dat het voltallig blijft. Het behoeft niet gemeld te worden dat het effectief belangrijk minder was dan de organisatie aangaf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 133