123 van de delta. Aan den zuidelijken oever van een arm der Thai Bitih gelegen, verspert zij den directen weg uit de Chineesche pro vincie Quang Si over Lang Son naar Ha Hoi. Bac Hinh heeft ver scheidene kleine forten en daarbinnen eene verschanste legerplaats. Hai Dzuongaan den hoofdarm der Thai Binh, met een citadel, is belangrijk daar het op den verbindingsweg ligt tusschen Ha Hoi en Hai Phong, de havenstad met 25,000 zielendeze wordt be schermd door 2 forten welke hare fronten zeewaarts gekeerd hebben. Verder zijn nog Son Tag, Hang Hoa en Hung Yen door forten beschermd. Landverbindingen tusschen deze plaatsen vindt men bijna niet; de wegen, hoogstens 11 M. breed, zijn slecht onderhouden, in den regentijd onbruikbaar en het terrein langs de wegen bestaat grooten- deels uit rijst- en suikerrietvelden voor beweging en overzicht beiden nadeelig. Wij kunnen thans het verhaal der gebeurtenissen vervolgen, wel ke de aanvankelijk onbeduidende Tong King expeditie tot eene on derneming van den eersten rang verheven hebben, die de Franschen voorloopig in het bezit laat van de Chineesche vasalstaten in Indo-China- Het bezetten van de citadel van Ha Hoi door de Zwartvlaggen in Maart 1882, gaf den Gouverneur van Cochin-China aanleiding een klein expeditie-korps, ter sterkte van een bataljon ma.rine-infanterie en 5 kleine vaartuigen (kanonneerbooten en gewapende sloepen, in het geheel bewapend met 8 vuurmonden), onder bevel van den zee-officier Rivière naar Tong King te zenden, met opdracht aan dezen om zich zooveel mogelijk van vijandelijkheden te onthouden en boven Ha Hoi een post op te richten. Het expeditiekorps land de te Ha Hoi en Rivière eischte van de bezetting der citadel, een 7 a S000 man sterk, dat zij den arbeid aan de verdedigings werken zoude staken. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, bezetten de Franschen, na een bombardement en een gevecht dat een paar uren duurde, de citadel. Geheel Ha Hoi kwam daardoor weder in hun ne macht. Ware Rivière toen dadelijk krachtig ondersteund geworden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 134