124 dan zouden de Annamieten spoedig tot rede gebracht zijn, maar de Fransche Regeering weifelde en die aarzeling dreef Annam weder in de armen van China. Met zijn zwakke troepenmacht kon Rivière niet aanvallend optreden; hij hield Ha Noi en Hai Phong bezet, maar moest het lijdelijk aanzien dat de Zwartvlaggen zich in Nam Dinh en Son Tay versterkten. Bovendien rukte een Chineesch leger, naar men zegt van 10,000 man, op naar Tong King, terwijl zes gewapende Chineesche vaartuigen nabij de monding der Thai Biuh verschenen. Deze hulptroepen trokken echter weder af door de bemoeiingen van den Franschen vertegenwoordiger aan het hof te Pé King, Bourée, die Rivière gelastte zich van vijandelijkheden te onthouden. Het jaar 1882 verliep aldus in werkeloosheid van Fransche zijde. Eerst in December wist de minister van marine, Jauréguiberry, te bewerken dat er eene versterking van 750 man marine-infanterie werd afgezonden tot ondersteuning van Rivière en het doen van verkenningen. Toen deze versterking was aangekomen besloot Rivière de delta te zuiveren en daartoe eerst Nam Dinh te nemen. Dit geschiedde den 26stcn Maart 1883. Op zijne flottille scheepte hij 400 man landingstroepen in. Onder eene voorbereidende kanonnade van 5 kanonneerbooten debark eerde deze macht, maakte zich voet voor voet meester van de stad en drong den vijand in de citadel terug. Toen nu de poort der citadel door een dynamietlading van K.G. vernield was, waardoor eene groote slachting onder de bezetting werd aangericht, gaf deze zich over. Deze coup de main veroorzaakte te Hué zulk een schrik, dat Tu Due aanstonds twee mandarijnen naar Rivière afvaardigde om onderhandelingen te openen. Bourée ging in November 1882 op eigen gezag eene overeenkomst aan met het Chineesche hof, waarbij eene neutrale zone tusschen Tong King en China werd afgebakend, China het protectoraat van Frankrijk over Tong King erkende, doch het bezit bleef van de Tongkineesehe stad Lao Kay met het recht daar tollen te hef fen. Door deze overeenkomst erkende Bourée de opperrechten van China op Tong King en kwam zoo in tegenspraak met de Fransche Regeering, daar de minister van buitenlandsche zaken, Challemel-Lacour, in de Kamer van Afgevaardigden verklaarde dat Frankrijk, met het oog op de rechten welke het door verdragen over Tong King bezat, niet met China in onderhandeling wilde treden. Bourée werd dan ook terug geroepen en vervangen door Tricou.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 135