125 Yan de afwezigheid van Rivière uit Ha Noi hadden intusschen de Zwartvlaggen uit Son Tay gebruik gemaakt om den 28sten Maart een aanval te doen op Ha Noi, welke werd afgeslagen, terwijl de aan vallers tot 10 K. M. stroomopwaarts vervolgd werden. Dit succes gaf overigens den Franschen in Ha Noi geen lucht, daar de Annamie- ten de terugtrekkende troepen vervolgden en de stad weder van nabij omsingelden, zoodat zelfs eene compagnie, welke eene pagode op 4 K. M. afstand van de stad bezet hield, deze wegens aanhoudende verliezen weder moest ontruimen. Met eene troepenmacht ter sterkte van 1000 man, door verliezen en ziekten verzwakt, viel Rivière de niet benijdenswaardige taak ten deel eene oppervlakte van 100 Q K. M. te bezetten, waarin de communicatie tot de waterwegen beperkt bleef. Wel verklaarde de Fransche minister van buitenlandsche zaken Challemel-Lacour in Maart in het Fransche parlement dat de tijd gekomen was om de Tong King-quaestie op te lossen, maar het duurde nog volle 2 maanden eer de Kamers het aangevraagde crediet toe stonden. De Kamers waren huiverig hare adhaesie te hechten aan een krachtig optreden in Tong King, niet wetende waartoe dit zou voeren, terwijl de Regeering haar programma, zoo zij er een had, in een ondoorzichtig waas hulde. Middelerwijl namen de zaken in Tong King voor de Franschen een nadeeligen keer. De Zwartvlaggen legden verschansingen om Ha Noi aan en be gonnen den 15den Mei de citadel daaruit te beschieten. Om ruim baan te maken waagde Rivière den 19den Mei een uitval met 400 marine-soldaten en eene afdeeling sterk 100 man van de landings divisie zijner flottille, in de richting van Son Tay. Hij bracht den vijand tot wijken, doch zijne tegenpartij te gering schattende, snelde hij met zijne 150 man sterke voorhoede en een paar stukken, de hoofdmacht vooruit. Zonder eenige veiligheidsmaatregelen mar- cheerende, viel de voorhoede op 4 K. M. afstand van Ha Noi in eene hinderlaag. De vijand, naar opgegeven wordt ten getale van 1500 man, had zich in maisvelden achter struikgewas en dijken gedekt opgesteld en besprong de voorhoede onverwachts, waardoor er eene paniek ontstond, welke nog vermeerderde door het signaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 136