macht beperkt door den regeerings-commissaris Harmand, gewezen marine-arts, later consul in Sia m. (1) Het eskader in de Chineesche zee onder bevel van den admiraal Courbet telde 2 pantserschepen, 4 kruisers, 1 aviso, 1 kanonneer boot, 2 torpedo-booten en 2 transportschepen en kreeg in last om de kusten van Tong King te blokkeeren en tegen Hué te demonstreeren; een gedeelte kruiste voor Macao en het eiland Hainan om het zen den van wapens en troepen uit China te beletten. Het eskader van Cochin-China, ter beschikking van Rivière gesteld, telde 2 aviso's en 11 kanonneerbooten, had echter geen kleine vaartuigen om de spruiten en kanalen van Annamietische jonken te zuiveren. Eerst in het begin van 1884 zijn eenige rivier-kanonneerbooten van geringen diepgang, voorzien van een „kraaiennest", zooals onze Noordpoolvaarders zulks noemen, uit Frankrijk naar Tong King gezonden. (2) Als reserve- eskader bleef te Saigon achter: 1 pant- behoefte aan eene betere behartiging- der Koloniale zaken lieeft in October 1883 ge leid tot de instelling van een „Conseil Supérieur" tot voorlichting van den Minister van Marine in koloniale zaken. (1) De benoeming van een civiel regeerings-commissaris past zeer juist in het kader der instellingen van eene republiek. Hij kreeg niet alleen de volmacht om het bestuur in Tong King als in eene veroverde provincie in te richten, maar moest ook met de bevelhebbers der land- en zeemacht de operatieplannen vaststellen, welke zonder zijne goedkeuring niet mochten worden uitgevoerd. Hooren -wij het oordeel van een Franschman, den bekenden Ch. de Mazade, over dergelijke splitsing van gezag„Tout peut dépendre aussi sans aucun doute des agens que le gouvernement chargera de l'oeuvre qu'il entreprend et ce serait en vérité céder a d'étranges preoccupations que de choisir le moment oü nos soldats peuvent avoir a combattre, oil tout peut être décidé par l'autorité des armes, pour créer une sorte d'anarchie ou de conflit organise par la confusion d'un chef militaire chargé des opérations et d'un gou verneur civil aux prérogations mal limités. Cette idee d'un gouverneur civil pour le Tong Kmg subsiste toujours cependant comme la marque indélébile de eet esprit répubheain qui n'est autre chose que l'esprit de partiQuel general sérieux consentira a subordonner sa responsabilité, la sécurité et l'honneur de ses troupes a la decision d'un médecin de deuxième classe érigé en commissaire extraordinaire?" (2) Deze kanonneerbooten, waarvan er achtereenvolgens 8 naar Tong King zijn °-e- zonden, hebben op eene lengte van 30 M. eene breedte van 5,8 M. en een diepgang van 1.25 M. Zij zijn voorzien van twee roeren en twee machines met een gezamenlijk vermogen van 140 paardenkracht. De bewapening bestaat uit 2 kanons van 90mM. en 3 revolver-kanons van 37mM; een der laatsten is geplaatst in een post aan de vlaggenmast en wordt beschermd door eene rondgaande dekking van stalen platen ter dikte van 4mM. Op dezelfde wijze worden ook de kanons van 90mM. met hare bediening beschermd door halve maanvormige platen dik ómM.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 138