128 serscliip en 3 kanonneerbooten te Saigon bestaan een marine arsenaal en groote dokken. Den 7den Juni kwam de generaal Bouët te Hai Phong aan en nam den volgenden dag het bevel van Courbet over, die na den dood van Rivière tijdelijk met het commando was bela3t gewor den. In afwachting van de aankomst der versterkingen uit Fran krijk werd Hai Phong tot depotplaats voor de Fransche troe pen ingericht. Ook de verdedigingswerken van Ha Hoi werden verbeterd; zoo werd eene lunette als voorgeschoven werk aangelegd en bewapend en in de stad zelve breede communicatiewegen ge maakt. Het duurde echter tot medio Juli eer de stad in goeden staat van verdediging gebracht was, daar de bevolking, opgehitst door Annamietische mandarijnen, weigerde te werken. De Fran- schen duldden echter geene tegenwerking; zoo werd te Ham Dinh, waar de luit.-kolonel Badens het bevel voerde een mandarijn dood geschoten, die de bevolking opgeruid had. Tot handhaving der orde in Ha Hoi werd gendarmerie uit Saigon ontboden; verder werd er een werfbureau opgericht om een korps lichte troepen te organiseerendit kwam ook tot stand en kreeg den naam van het korps „Geel vlaggen" waarover een gewezen Europeesch stuur man als commandant werd aangesteld. Bij Son Tay stonden 10 a 15000 Zwartvlaggen, versterkt door Chineesche troepen, in eene sterke stelling, welke zoodanig gekozen was dat zij in front wegens de drassige rijstvelden slechts langs zeer smalle wegen te naderen was, terwijl de toegangen nog versperd waren door allerlei hindernissen (bamboestruiken, wolfskuilen, verhak- kingen enz.)haar linker vleugel was gedekt door een sterk werk aan de Roode rivier. Den 4den Juli deden de Zwartvlaggen en Chineezen een verrassenden aanva1 op Hai Phong welke afgeslagen werd. Hadat in de eerste dagen van Juli de versterkingen uit Frankrijk waren aangekomen en de macht te Ha Hoi nu bestond uit 8 compagnieën marine-infanterie, 2 compagnieën Annamietische tirailleurs en 2 marine batterijen, behalve eene landingsdivisie van 200 matrozen met eenige vuurmonden, kon Bouët offensief optreden. Het operatieplan werd door Bouët en Courbet ontworpen en door Harmand goedgekeurd. Volgens dit plan zou Bouët met behulp van eene lichte flottille tegen Son Tay op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 139