2 Daarom werd besloten hem uit Telok Maijang met een detache ment van de te Teweh aanwezige troepenmacht te verdrijven. Zr. Ms. stoomschip Onrust en de Gouvernements-stoomer Boni respectievelijk met 60 en 40 man infanterie aan boord, stoomden den 6dcn September derwaarts, doch vonden Telok Maijang verlaten. Volgens bekomen berichten was de vijand terug getrokken naar de Soengei Lahei welke ongeveer drie uur stoomens boven Teweh in de Barito uitloopt als linker zijrivier. Daar ter plaatse had hij aan den linker oever van de Lahei, nabij de monding, op een 40 meter hoogen heuvel, eene sterke benteng van palissaden aangelegd. In die benteng bevonden zich, volgens spionnen-berichten, vele voorname hoofden van den opstand met 150 van vuur- en blanke wapens voor ziene muitelingen, onder aanvoering van een van Moeara Teweh gedrosten Atjehschen dwangarbeider, genaamd Panglima Alie, die dooi den Sultan met onbeperkte volmacht was bekleed geworden. Deze Panglima Alie had onder de omliggende bevolking veel in vloed en aanhang gekregen. Hij verspreidde het gerucht dat de benteng aan de Lahei, op den Mandoeroeian heuvel, voor onze troepen onneembaar was; dat wij ook niet sterk genoeg waren om de bevol king te beschermen en te bevoordeelen, en dat zij dus beter deed openlijk tot- de partij van den Sultan toe te treden. Van onze zijde werd daarop besloten om deze benteng te ver meesteren en te vernielen. Om deze onderneming voor te bereiden, vertrokken de resident der Zuider- en Ooster Afdeeling van Borneo, de heer W. Broers, en de militaire commandant van dat gewest, de luitenant-kolonel P. M. Ockerse, den 16[len September met het stoomschip Djambi van Bandjermasin naar Moeara-Teweh, vergezeld van een detachement sterk 1 officier en 52 minderen. Den 19den September kwam de Djambi te Moeara Teweh aan. Onmiddelijk na aankomst werd aan boord eene conferentie ge houden met den waaruemenden assistent-resident W. E. M S. Aernout, den militairen commandant te Moeara Teweh kapitein M. W. P. C. de Jonker en den commandant van Z. M.'s stoomschip Onrust, luite nant ter zee der 1» klasse P. G. Bruch. In deze conferentie werd besloten met den meesten spoed tegen de vjjandelijke versterkingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 13