rukken, de Zwartvlaggen vervolgen tot aan de Chineesche grenzen, waarbij aan de bezettingen van Ha Noi en Nam Dinh de taak ten deel 'viel een uitwijken van den vijand naar de delta te beletten. Courbet zou de met het eskader Hué aanvallen, om Annam voor zijne dubbelzinnige houding te straffen, daar het overtuigend gebleken was dat Annamieti- sche troepen zich met de Zwartvlaggen vereenigd hadden. Nam Dinh was reeds bevrijd geworden van de insluiting, door een paar gelukkige uitval len waarbij de lt.-kol.-Badens den vijand beduidende verliezen had toege bracht. Het oogenblik tot tuchtiging van Hué was gunstig gekozen, daar in het midden van Juni Tu Due overleden was, (naar men zegt, vergiftigd door de Franschgezinde partij) en zijn opvolger Hiep Hoa een groot deel der mandarijnen tegen zich had. Den 15den Augustus werden te Saigon op het transportschip Annamite, 2 compagnieën marine-infanterie, eene compagnie Annamietische tirailleurs en 2 marine batterijen met 100 koelie's ingescheept. Courbet had den 13den uit Hai Phong zee gekozen met drie pantserschepen, waarop eene lan dingsdivisie van zeesoldaten was ingescheept, en drie kanonneerboo- ten. De geheele krijgsmacht had eene sterkte van 1050 man en 15 stukken geschut. De regeerings-commissaris Harmand vergezelde den tocht. Den 17den Augustus waren alle schepen op de buitenreede van Hué verzameld (zie schets). De ingang tot de rivier van Hué wordt in het n. en z. beschermd door enkele forten en batterijen, waarvan men zich eerst meester moest maken. Het vuur werd in den middag van den 18den geopend tegen de forten op Thuan An; de pantserschepen kozen het noorder fort en het groote fort op don landtong voor den ingang tot objecten, terwijl de kanonneerbooten hun vuur richtten op de batterijen aan het strand. Ofschoon de zee woelig was had het scheepsgeschut goede uitwerking en maakte bressen in de muren der forten. Het vuur des verdedigers, die met ronde kogels schoot, had geene uitwerking. Den volgenden morgen werd het bombardement voortgezet; dien dag kon de landing echter wegens de onstuimige zee niet plaats hebben. Den 20sten Augustus werd het vuur ten 5| uur v. m. weder geopend en onder dekking van de kanonneerbooten die het strand schoonveegden, begon de landing een kwartieruurs later op de n. w. zijde van de landtong. 1884, Dl. II. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 140