131 hemelsbreedte 15 K. M. en langs de rivier 25 K. M. van de kust •verwijderd is; dat slechts vaartuigen van 3 M. diepgang de rivier kunnen opvaren, terwijl de kanonneerbooten nog op 2 K, M. afstand van de stad moeten blijven, zoo is twijfel gewettigd of de Fransche macht wel voldoende zoude geweest zijn, om zonder ondersteuning van het scheepsgeschut, de citadel te nemen. Het leger werd echter niet op die proef gesteld, want den 25sten Augustus kwam een verdrag met Annam tot "stand, dat Frankrijk de souvereiniteit over Annam en Tong King gaf. De hoofd bepalingen waren: Frankrijk leidt de buitenlandsche politiek van Annam ook ten opzichte van China en ondersteunt den vorst bij binnenlandsche onlusten. Het neemt verder op zich Tong King van de Zwartvlaggen te zuiveren en zal daartoe de voornaamste plaatsen in de delta bezet houden. Verder bedong Frankrijk vergrooting van grondgebied voor Cochin-China, openstelling van 5 havens in Annam voor alle natiën, beheer der tollen in Tong King en plaatsing van consuls waar het zulks goed zou vinden. Van China's rechten werd niet gerept, ja het sluiten van het ver drag werd zelfs niet ter kennis van de Chineesche regeering gebracht. Courbet keerde, na eene afdeeling van 500 man achtergelaten te hebben vooi de bezetting van de forten, naar Tong King terug, terwijl Harmand eenige Annamietische mandarijnen medenam om met hunne hulp met de Zwartvlaggen te onderhandelen, in de hoop zonder wa pengeweld meester te worden van de delta der Hoode rivier. Werpen wij thans een blik op de verrichtingen van den generaal Bouët. Zijne eerste operatie was gericht tegen de hoofdstelling dei- Zwartvlaggen bij Son Tay, welke met benutting van het terrein, zeer versterkt was (bl. 128). Met 1800 man, 500 man Geelvlak gen, 14 stukken geschut en 5 kanonneerbooten rukte Bouët den 15den Augustus in drie colonnes tegen Son Tay op. Do colonnes waren in haren opmarsch tot de smalle wegen beperkt en door moerassig terrein van elkaar gescheiden, zoodat er van verband houden geen sprake was. De linker colonne stiet 8 K. M. w. waarts van Ha Hoi op eene door 4 a 5000 Zwartvlaggen en Chineezen verdedigde stelling, kreeg hieruit verrassend vuur daar zij zonder veilig- O

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 142