heidsmaatregelen marcheerde, geraakte iu verwarring en keerde tegen den avond in Ha Noi terug.De midden colonne bezette op 6 K. M. w. waarts van Ha Noi na een kort gevecht eene vijande lijke voorgeschoven linie; toen zij echter tegen de hoofdversterking oprukte kreeg zij zulk een moorddadig vuur dat zij den aanval moest staken. Zij kon geene stelling voor hare artillerie vinden, bleef den nacht in de veroverde linie bivakkeeren en keerde den volgenden morgen terug naar Ha Noi. De colonne van den rechter vleugel, ondersteund door drie kanonneerbooten, stiet op eene versterkte pagode, nam deze, doch kon niet verder voortrukken daar de verde diger door het doorsteken der dijken, het terrein onder water zette, zoodat de Franschen op de kanonneerbooteu moesten terugtrekken_ De pagode bleef bezet, doch werd spoedig weder verlaten wegens de ver liezen welke er geleden werden. Deze dag kostte den Franschen aan dooden en gewonden 4 officieren en 57 manhet korps Geelvlaggen was gedeeltelijk naar den vijand overgeloopen. Tot de overtuiging gekomen dat zijne macht te gering was om Son Tav te nemen, vroeg Bouët versterking aan, welke hem echter niet dadelijk gezonden werd, omdat de minister van oorlog Thibaudin geene troepen van het leger durfde te zenden zonder toestemming van het parlement en de Minister van marine slechts weinig marine troepen meer ter beschikking had, wilde hij de marine-infanterie divisie intact houden, welke bij mobilisatie van het Fransche leger voor het operatie-leger bestemd is. Bouët nam maatregelen om het ziekte cijfer zoo laag mogelijk te houden De manschappen ontvingen eene lichtere kleeding uit katoen vervaardigd, lichte hoofddeksels en slobkousen; zjj die den nacht in het vrije veld moesten doorbrengen kregen flanel len buikbanden en dekens. De belasting van den man werd. op een minimum gebracht; hij droeg slechts een ration vivres en munitie, al het andere werd door koelie's medegevoerd, welke, mili tair georganiseerd werden en de marschcolonne op 1 K. M. afstand 32 Omtrent het ziekte- en sterfte cijfer der Fransche troepen hebben wij in de door ons geraadpleegde bronnen geene opgaven gevonden. "Wij gissen echter dat dit voor de troepen, welke rechtstreeks uit Frankrijk naar het terrein van den oorlog zijn gezonden, niet onbeduidend zal geweest zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 143