133 - volgden. Het water werd, nadat het eerst gefiltreerd was door bamboeriet, gekookt alvorens het gedronken werd. Eene sectie van den op'ischen telegraafdienst werd uit Frankrijk ontboden en kwam in het begin van November op het oorlogstooneel aan. Ook werd in October den aanleg van een onderzeeschen telegraafkabel van Saigon over Thuau An naar Hai Phong door de Fransche Re geering goedgekeurd, welke telegraphische verbinding in Februari 1884 tot stand is gekomen. Geheel werkeloos bleven de Franschen echter niet en mobiele colonnes bezetten Phu Binh en Hai Dzuong, in welke laatste plaats veel geschut werd buit gemaakt. Het plan van Bouët om zich tot de verdediging te bepalen, strookte niet met de inzichten van den Regeerings-Commissaris. Deze drong op een hernieuwden aanval op Son Tay aan, welke Bouët den lsten September uitvoerde. Vijf compagnieën marine-infanterie, drie com- pagnieëu Annamietische tirailleurs, het op nieuw geformeerde korps Geelvlaggen en eene batterij werden te Ha Noi ingescheept op kanon- neerbooten en vermeesterden de zwakke post Day, alwaar de landings troepen ontscheept werden. Den 2^ September deden de Franschen vergeefsche aanvallen op de voorwerken van Son Tay en den 3den werd na een scherp gevecht de post Palan, op 10 K. M. van de hoofdstelling bij Son Tay, aan de monding der Day-rivier gelegen, bezet. Aan een verder doordringen viel niet te denkenBouët liet 300 man en eenige kanonneerbooten te Palan achter en keerde naar Ha Noi terug. Deze gevechten kostten den Franschen 5 officieren en 66 man. Generaal Bouët wiens verhouding met Harmand veel te wenschen overliet, werd door dezen, zoo het heette, met eene bijzondere zending naar Parijs belast en gaf den 17den September het bevel over aan den admiraal Courbet. De plannen van Harmand om op andere wijzen dan door wapen geweld den vijand te verzwakken, bestonden in het doeu terugkeereu van die mandarijnen met hunne volgelingen welke zich bij de Zwart-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 144