135 behaald hadden, welke zieh te gemakkelijk aan de vervolging konden onttrekken. Tegenover de Fransche macht stonden naar Fransche opgaven te Son Tav 5000 Zwartvlaggen en 2000 Chineczen. Hung Hoa 3000 Bac Ninh 2000 1000 en 4000 Annamieten; in het geheel werd dus de sterkte des vijands op 20,000 man geschat. Tot nu toe hebben wij slechts ter loops gesproken over de wrij ving welke door de Tong King-expeditie tusschen Frankrijk en C hina ontstaan was. Heeds in het voorjaar van 1883 protesteerde de Chineesche regeering, bij monde van haren gezant te Parijs, den markies Tseng, tegen de vestiging der Frauschen in de delta en hield vast aan hare oude souvereiuiteitsrechten op Tong King. Het Ministerie liet zich echter door de vertoogen van China niet weer houden om zijne plannen ten uitvoer te brengen. In een memorandum, den 18(ten September den Chineeschen gezant overreikt, eischte Frankrijk geheel Tong King tot Lao Kai en de kuststreek tot voorbij Quang Yen, met een neutraal terrein tusschen de grenzen van China en Tong King. China hield daarentegen vast aan het ontwerp van Bourée: ontruiming van Tong King door de Franschen, wier protec toraat over Annam erkend zou worden, met het zuidelijk gedeelte van long King als neutrale zone. De Fransche Hegeering stoorde zich echter niet aan China's rechten, wel wetende dat dit rijk ten eenenmale onmachtig is een aanvallenden krijg te voeren. Toch wilde zij een oorlog met China vermijden, omdat al spoedig Engeland en Amerika daarin wegens hunne handelsbelangen betrokken zouden zijn geworden; zij protesteerde alleen tegen het ondersteunen der Zwartvlaggen door China met geld en troepen, zich voorbehoudende later daarvoor eene geldelijke schadeloosstelling te eischen. Een admiraal de behoefte aan cavalerie erkennende in een land, dat opper vlakkig beschouwd, voor dit wapen ten eenenmale ongeschikt schijnt te zijn. Voor zeker een krachtig pleidooi tegen elke ongemotiveerde vermindering van het ruiterwapen ook in ons Indisch leger. Het is dan ook zeer zeker alleen de onbekendheid met dit wapen, welke de waarde er van kan doen onderschatten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 146