136 In het tijdperk van de gedwongen werkeloosheid der Fransche troepen van September tot December, beijverde de bevelhebber zich de verschillende posten door de Fransche troepen bezet beter te bevestigen en liet, om te groote versnippering zijner macht te voor komen, enkele versterkte plaatsen ontmantelen. De gemeenschap tusschen de posten werd door de kanonneerbooten onderhouden, welke er echter niet geheel in slaagden de Chineesche en Annamietische jonken te verdrijven. Buiten de versterkingen bleef de vijand meestei en verontrustte herhaaldelijk de Fransche bezettingen door nachtelijke aanvallen. Ook deed hij eene enkele maal ondernemingen op groote schaal; zoo o. a. den 17den November toen een 5000 Chineezen een aanval deden op Hai Dzuong, welke van 9 uur v. m. tot 4 uur n. m. duurde en eerst gestaakt werd toen een kanonneerboot aan kwam en den vijand met zijn vuur groote verliezen toebiacht. Nadat de versterkingen, hiervoren genoemd, strijdvaardig waren, begon Courbet den 12d<>n December den opmarsch tegen Son Tay met een macht van 5500 man. Drie bataljons marine-infanterie, het bataljon landingstroepen en 4 batterijen marine-artillerie werden op transportschepen, begeleid door eene gewapende flottille de riviei op gevoerd. Ten 4 ure u. m. debarkeerde deze troepenmacht onder den kolonel Bichot op den linker oever van de Day waar zij zich zonder slag of stoot vestigdenbij dit gedeelte bevond zich de opperbevel hebber. Denzelfden dag vertrok eene tweede colonne, onder den lt- kol. Belin, bestaande uit het Afrikaansche marsch-regiment, 1 bat marine-infanterie, 3 batterijen en 600 Geelvlaggen uit Palan. Deze colonne had bij het overtrekken van de Day eenigen weerstand te overwinnen, doch kon zich den volgenden dag met de P colonne vereenigen. De Annamietische tirailleurs dienden beide colonnes tot éclaireurs. Den 14den werd de opmarsch vervolgd; de eene colonne, begeleid door de vloot, volgde den rechter oever dei rivier, de andere den binnendijk. Beide wegen vereenigen zich nabij het fort Phu Sa (zie schets) waar de vijand sterke verdedigingswerken had aangelegd. De flottille kanonneerbooten zuiverde het terrein vóór de colonnes door haar vuur. Nadat de beide colonnes vereenigd waien, gelastte Courbet den aanval op de versterkingen bij Phu Sa. De marine-infanterie, de turco's en de Annamietische tirailleurs vormden

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 147