138 de landmacht zich den 15den uit tot Phu Ni. Den 16don 's morgens ten 11 ure deploijeerde het expeditionnaire korps om de citadel aan de westzijde aan te vallen, met het legioen en de landingsdivisie in eerste linie en de marine-infanterie in reserve, Tot object voor den aanval werd de saillant voor de westerpoort gekozen, terwijl de turco's den vijand aan de noorderpoort bezig moesten houden. De troepen ontmoetten overal dezelfde hinderpalengelukkig bood het geaccidenteerde terrein gelegenheid aan, om zich een weinig tegen het vuur des vijands te dekken. Ten 2 ure n. m. verscheen de opperbevelhebber met zijn staf op de hoogte z. waarts van Phu Ni en gaf bevel tot den aanval. Deze werd voorbereid door de artillerie welke haar vuur richtte op de westerpoort. Ten 5 ure maakte het legioen en de landingsdivisie zich meester van de buitenomwal ling voor de westerpoort en van eene poterne welke 150 M. lager gelegen was. In der haast werd de veroverde positie verschanst en toen den volgenden morgen eene veldontdekking werd uitgezonden, vond deze de plaats geheel verlaten. De Prauschen hadden in dit driedaagsche gevecht een verlies van 4 off. en 81 man aan dooden en 22 off. en 253 man aan gewonden. Het verlies der vijands werd op 1000 man geschat; de Franschen gaven geen kwartier. Men vond in de citadel eene groote menigte wapens uit de Chineesche arsenalen afkomstig, munitie, vivres en geld. De vijand was naar alle zijden gevlucht en de opperbevelhebber kon door het vallen van het water Hung Hoa niet onmiddelijk aan vallen, terwijl hij zich te zwak gevoelde voor een aanval op Bac Ninh. De kolonel Bichot patrouilleerde de omstreken van Son Tay af, tusschen de Day, de Roode en Zwarte rivier en het gebergte. Was de val van Son Tay voor de Fransche wapenen een schitterend succes, niet minder welkom was zij aan de Fransche Regeering, die thans de Kamers bereid vond om het expeditie-leger aanzienlijk te versterken en te brengen op eene sterkte van 16,000 man. Daartoe werden 2 nieuwe marsch-regimenten gevormd, beiden ter sterkte van 3000 man. Het 2e. marsch-regiment bestond uit: 1 bataljon van het 3e regiment Algerijnsclie tirailleurs, het 2e bataljou lichte Afrik, infanterie en 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 149