140 het eskader uit Tong King, gecommandeerd door den admiraal Courbet sterk 3 gepantserde schepen en 6 kruisers. Na den val van Son Tay verklaarde de Chineesche gezant te Parijs dat zijne Regeering het oprukken van Fransche troepen naar Bac Ninh als een casus belli zoude beschouwen, terwijl China het leger van Frankrijk'» vijanden aanzienlijk versterkte en een zijner generaals tot generalissimus van het leger der Zwartvlaggen benoem de. China 's oorlogzuchtige houding belette de Fransche Regeering niet met het uitzenden van versterkingen voort te gaan, terwijl zij het Chineesche ultimatum tot punt van uitgang nam voor nieuwe onderhandelingen. Naarmate de versterkingen uit Frankrijk en Algiers op het oorlogs terrein aankwamen, kon Courbet den aanval op Bac Ninh voorbe reiden. Talrijke colonnes doorkruisten het land om de Zwartvlaggen uiteen te drijven; de kolonel Brionval zuiverde de provincie Nam Dinh van de Zwartvlaggen, terwijl Bichot uit Son Tay en Courbet uit Ha Noi de omliggende streken schoon hielden. Geheel slaagden zij hierin echter niet; zoo liepen Annamietische zeeroovers in het begin van Maart de provincie Ninh Binh af en werden op de grenzen van Annain iu één dorp 250 Christenen vermootd. Den 12den Februari aanvaardde de generaal Millot het opperbevel en toen in de eerste dagen van Maart de laatste troepen uit Frankrijk waren aangekomen, besloot hij den aanval op Bac Ninh, dat door de Chineezen als onneembaar werd voorgesteld, niet langer uit te stellen. De Chineezen hadden geene maatregelen verzuimd om den hoofdtoegang tot Bac Ninhden weg van Ha Noi naar de vesting, geducht te versterken. Zij rekenden er op dat de Franschen dezen weg tot opmarschlijn zouden kiezen, ofschoon de voorbereidende maatregelen door de Fransche bevelhebbers genomen hen tot andere gedachten hadden moeten brengen. Reeds den 22*» Februari toch was eene sterke voorhoede onder den gen. Négrier, die zijn hoofd kwartier te Hai Dzuong gevestigd had, voorwaarts gerukt tot Phu Loi (zie schets) en had zich genesteld in de zeven pagoden aan de samenvloeiing van de Roode rivier en het kanaal van Bac Ninh- Twee nachtelijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 151