141 In den avond van dien dag liet de gen. Millot twee bataljons van de brigade Brière de l'Isle op den linker oever der Roode rivier overzetten eu volgde den volgenden morgen met de rest der troepen, zijne marschroute nemende over Thuong Thanh langs den zuidelijken boord van het kanaal van Bac Ninh, waardoor zijn linker flank steeds gedekt bleef. Terzelfder tijd deployeerde Négrier zijne troepen in den hoek tusschen de Roode rivier en het kanaal en drong met zijne voorhoede door tot Yen Dinh, terwijl zijn linker vleugel het dorp Chi bezet hield ten n. van het kanaal, waardoor hij in verbinding bleef met den opperbevelhebber. Den 11 den Maart werd door de brigade Brière de l'Isle bij Chi eene brug over het kanaal geslagen en trok de geheele brigade zonder dat dit haar door den vijand betwist werd het kanaal over, waardoor zij in verbinding kwam met de rechter brigade. De beweging der brigades langs de rivieren leverde het groote voordeel op dat de flottille voor de geregelde verpleging kon zorgen. Wel hadden de Chineezen op verschillende plaatsen rivierversperringen gemaakt, doch daar deze niet verdedigd werden, gaven zij den Franschen slechts luttel oponthoud. De Chineesche bevelhebber schijut de beweging der Fransche troepen op zijn linker vleugel voor eene schijnbeweging gehouden te hebben en hield zijne hoofdmacht in de versterkingen op den weg naar Ha Noi vereenigd, terwijl hij slechts 1 /4 van zijne 20,000 man sterke strijdmacht den Franschen tegenoverstelde. Den 12den begonnen beide brigades hare aanvallende beweging. De brigade Brière de l'Isle rukte rechtstreeks op de citadel aan door een zeer moeilijk terrein voornamelijk bestaande uit rijstvelden, en maakte zich meester van de hoogten Truong Son welke de citadel beheerschten. Terwijl dit op den linker vleugel voorviel rukte Négrier met de Afrikaansche troepen uit Yen Dinh voorwaarts, veroverde na elkander de vijandelijke verschansingen te Lang Vac, Ruoi Quah en Lai Cau en belette de verdedigers van deze werken in de citadel terug te trekken. Ten 61 2 uur n. m. rukte hij de citadel binnen, waar geene bezetting aanwezig was om hem tegenstand te bieden. Zoo werd de Fransche bevelhebber, door op den terugtochtsweg

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 152