Canton zouden voor den Franschen handel geopend worden, terwijl China zijne troepen zoude terugroepen uit Tong King. (1) Of het China ernst is geweest met de vredesonderhandelingen- of het staatkundig is geweest van Frankrijk zijne koloniën uit te breiden in een tijd dat het alle krachten moet inspannen om zijne positie in Europa te herwinnen, welke het in den oorlog met Duitschland verloren heeft; of de nieuw verworven kolonie, in tegenstelling met de reeds bestaande, winstgevend zal zijn voor het moederland; of vermindering van het bezettingsleger te Tong King niet tot nieuwe teleurstellingen zal leiden, maar bovenal of Frankrijk zich zelf geen vele ooiloDen en ten gevolge daarvan van kostbare offers geschapen heeft, nu het de nabuur geworden is van het Chineesche rijk dat uit zijne eeuwenlange slaap gaat verrijzen, dit zijn allen vragen, waarop de toekomst alleen het antwoord geven kan. Afkeerig van politieke weervoorspellingen eindigen wij hiermede ons opstel, in de hoop daardoor onze kameraden te hebben opgewekt tot eene grondige studie van dien oorlog, ook in het belang van onze wijze van oorlogvoeren in de koloniën. D. t (1) Daar volgens de jongste berichten de vorst van Annam in dezelfde positie gebracht is als de Bey van Tunis, en de vorst van Cambodja tegen uitkeering van eene jaarlijksche geldelijke schadeloosstelling afstand gedaan heeft van zijn rijk aan Frankrijk, zoo is dit land thans feitelijk meester van Aehter-Indië en scheiden Siam en Birma de Fransehe koloniën van de Engelsche in Azië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 154