EENIGE BESCHOUWINGEN, BETREFFENDE DE VERPLEGING MET VERDUURZAAMDE LEVENSMIDDELEN. In de 8ste aflevering van den vorigen jaargang van dit tijdschrift, wordt in het opstel„Een enkel woord over de voeding van den soldaat te velde", een weinig gunstig oordeel geveld over de wijze, waarop in dit zeer belangrijk gedeelte der legerverpleging bij het Nederlandsch-lndisch leger is voorzien. De schrijver, die zich als troepenofficierniet als deskundige op het gebied der verpleging wil opwerpen en, op grond daarvan, eene welwillende beoordeeling over zijn arbeid inroept, vestigt daarbij de aandacht op eenige punten, die zijns inziens verbetering behoeven en waarover in ieder geval, evenals over het geheele bij dit leger gevolgde voedingsstelsel, eenige meerdere gedachtenwisseling dan tot dusverre geschiedde, ten zeerste gewenscht zoude zijn. Vraagstukken, welke met de verpleging der troepen in verband staan, behooren niet uitsluitend door de Intendance en den Genees kundigen dienst te worden opgelost, wil men althans geen gevaar loopen, dat de oplossing eenzijdig en onpractisch worde. Ook met het oordeel van den troepenofficier moet daarbij, en nog wel als een zeer belangrijke factor, rekening worden gehouden, niet alleen omdat deze, in de verschillende toestanden waarin de soldaat verplaatst kan worden, als de eerste verzorger van dezen optreedt, doch ook omdat hij, meer dan eenig ander, bekend is met diens levenswijze, gewoonten en neigingen. Om deze reden wordt de arbeid van den schrijver van het boven aangehaalde artikel dan ook door mij beschouwd als eene loffelijke poging, om, door wrijving van denkbeelden, tot juiste begrippen te geraken omtrent de wijze, waarop in de verpleging van den soldaat te velde behoort te worden voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 164