154 Yan dit standpunt uitgaande, heb ik in de volgende regelen getracht, eene geringe bijdrage te leveren, tot de oplossing van één der door den schrijver behandelde onderwerpen, nl. dat, betreffende de verpleging met verduurzaamde levensmiddelen. De buitengewone moeilijkheden, aan de geregelde en doelmatige verpleging van een leger te velde verbonden, kunnen bijna nimmer geheel overwonnen worden, tenzij beschikt kan worden over een voor raad verduurzaamde levensmiddelen, welke in staat stelt, om, bjj gebrek aan versche levensmiddelen, toch op voldoende wijze in de voeding der troepen te doen voorzien. Vooral in de laatste jaren en na de ondervindingen van de jongste oorlogen, worden dan ook in de meeste legers, reeds in vredestijd, omvangrijke maatregelen getroffen en het noodige voorbereid, om de verpleging met conserven in tijd van oorlog zoo goed mogelijk te verzekeren. Bij het Indisch leger is het verduurzaamd vleesch in het tarief voor de te velde te verstrekken vivres opgenomen, terwijl aan de troepen te Atjeli eveneens, onder sommige omstandigheden, andere conserven werden verstrekt. Te oordeelen naar den inhoud van het meergemelde artikel, is evenwel tot dusverre nog geen ration vast gesteld voor troepen, welke gedurende eenigen tijd uitsluitend met verduurzaamde levensmiddelen worden gevoed, terwijl de conserven- verpleging bij dit leger, in het algemeen, nog als een open vraagstuk moet worden beschouwd. Ten opzichte van de verpleging die hier uitsluitend beschouwd wordt verkeert echter wellicht geen enkele troepenmacht te velde, doorgaande in meer nadeelige conditiën dan Indische expeditionnaire troepen. Bijna immer genoodzaakt al hun ne verplegingsbehoeften met zich mede te voeren, is bovendien de toestand van het terrein, waarop oorlog wordt gevoerd, iu den regel van dien aard, dat deze behoeften, nog wel meestal laugs ongebaande wegen, moeten worden gedragen. Voegt men hierbij het Yoor de krijgs verrichtingen hoogst ongunstig klimaat, dan behoeft nog gezwegen van de noodzakelijkheid, om de beweegbaarheid van de opereerende colonnes zoo groot mogelijk te doen zijn voorzeker niet nader betoogd te worden, welk overwegend belang er in gelegen is, om, door alle ten dienste staande middelen, doch zonder de eischen eener goede voeding uit het oog te verliezen, de hoeveelheid, het gewicht en het

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 165