155 volume der mede te voeren levensmiddelen zooveel doenlijk te ver minderen. Door den schrijver van het bovenbedoeld artikel, die wij in het vervolg van dit opstel kortheidshalve J. zullen noemen, wordt daarom voor het Indische leger in het bijzonder de aandacht gevestigd op lstc. Het „Hofmann's Patent Fleischpulver", 2do. De samengeperste rijstesoep, welke in de tarieven van het Nederlandsche leger is opgenomen, en 3dc. De samengeperste groenten. Op bladz. 167 lezen wij o. a. het volgende „Met een paar kleinere „kisten vleeschpoeder, wat groentepatronen (langs hydraulischen weg „tot dien vorm gebracht) en wat samengeperste rijstesoep en daar- bij dan de helft of een kwart der hoeveelheid rijst, die anders zonder „deze conserven zoude medegenomen zijn, had menige colonne zich „niet minder goed gevoed en zeer stellig minder last van zijnen „trein ondervonden." Aangezien het mij niet gegeven is, een oordeel te vellen over het ge halte van het voedsel, dat in den regel aan den Indischen soldaat te velde wordt verstrekt en derhalve van eene vergelijking tusschen dit voed sel en dat, hetwelk door J. voorgesteld wordt, hier geen sprake kan zijn, heb ik vermeend de bovenaangehaalde woorden in dien zin te moeten opvatten, dat J. bepaaldelijk van oordeel is, dat op de door hem aangegeven wijze, zjj hot dan ook gedurende korten tijd, eene gewenschte goede voeding te velde kan worden verkregen. In de onderstelling, dat deze opvatting de juiste is, zij het mij veroorloofd in de eerste plaats enkele opmerkingen over de door J. voorgestelde voeding in het midden te brengen. Vooreerst wordt door hom gewezen op de bijzondere eigenschappen, welke het genoemde vleeschpoeder voor de legerverpleging zoude bezitten.- Het zoude o. a. een klein volume en gering gewicht heb ben, een goedvoedend en smakelijk voedsel opleveren, goed te bewaren, vlug toe te bereiden, gemakkelijk te verdeelen en te vervoerenen bij dat alles nog het groote voordeel hebben van bijzonder goedkoop te zijn. Deze opgaven stemmen geheel overeen met die van dr. Meinert die in 1878 op de vervaardiging van het hierbedoeld vleeschpoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 166